fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Banki odmawiają kredytów po upadłości konsumenckiej. RPO interweniuje

Adobe Stock
Z doniesień medialnych wynika, że banki nie chcą udzielać kredytów i pożyczek osobom po zakończonym procesie upadłości konsumenckiej. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski zwrócił się w tej sprawie o zajęcie stanowiska przez Związek Banków Polskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę wykluczenia osób po zakończonym procesie upadłości konsumenckiej w kontekście możliwości skorzystania z ofert kredytów i pożyczek bankowych.

Według rzecznika sam fakt wzmianki o upadłości konsumenckiej w rejestrach dłużników, takich jak Biuro Informacji Kredytowej, powoduje istotne problemy z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. - W konsekwencji osoby te czują się dyskryminowane i wykluczone z rynku finansowego - pisze RPO.

Maciej Taborowski zwrócił się do prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza o stanowisko. Poprosił też o informacje, czy rozważano przyjęcie rozwiązań, które ułatwiłyby osobom po zakończonym procesie upadłości konsumenckiej skorzystanie z oferty produktów bankowych. Zastępca rzecznika poza tym wystąpił do Rzecznika Finansowego. Chce się dowiedzieć czy rzecznik dostaje skargi konsumentów w tej sprawie i jak wygląda skala problemu. Spytał go także, czy podejmuje działania w celu poprawy sytuacji.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA