fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Ukrywali ryzyko zw. z GetBack. Zapłacą ponad 7,2 mln zł kary

Adobe Stock
Tomasz Chróstny Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Lartiq (dawniej Trigon) ponad 7,2 mln zł kary za wprowadzanie w błąd konsumentów. Klienci byli zapewniani o „pełnym zabezpieczeniu kapitału” i nieinformowani o ryzyku związanym z gwarancjami spółki GetBack.

Spółka zdaniem prezesa UOKiK zamieszczała nierzetelne informacje w prezentacjach produktowych i innych dokumentach wykorzystywanych przy emitowaniu certyfikatów inwestycyjnych. Urząd wskazuje, że chodzi o emisję Profit XVIII, XX, XXI, XXII, XXIII, XXIV, XXX Niestandaryzowanych Sekurytyzacyjnych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (NS FIZ).

Złożone i bardzo ryzykowne produkty finansowe (certyfikaty inwestycyjne emitowane w celu zgromadzenia środków na nabycie pakietów wierzytelności) były oferowane jako produkt przyrównywany do lokaty bankowej i klasycznego funduszu inwestycyjnego.

Poza tym UOKiK zauważa, że z przedstawianych konsumentom prezentacji wynikało, że umowa gwarancyjna stanowi „pełne zabezpieczenie kapitału", z minimalną stopą zwrotu na poziomie 5-6 proc. (w zależności od funduszu). Co ważne gwarantem funduszy Lartiq Profit XVIII-XXIV NSFIZ była spółka GetBack, o której problemach finansowych zrobiło się głośno wiosną 2018 r. w związku z emitowanymi przez nią obligacjami korporacyjnymi. UOKiK zauważa, że z firmowej korespondencji wynika, że spółka zdawała sobie sprawę z problemów GetBack.

UOKiK zarzucił spółce Lartiq, że nie informowała konsumentów o ryzyku związanym z możliwością niewywiązania się przez GetBack ze zobowiązań, a w prezentacjach dla klientów spółka przedstawiała historyczne dane GetBack z lat 2013-2015.

- Certyfikaty inwestycyjne funduszy Lartiq kupowali konsumenci, którzy nie mieli ani specjalistycznej wiedzy, ani doświadczenia z inwestowaniem w złożone produkty finansowe. Wielu z nich chciało po prostu dobrze ulokować swoje oszczędności, np. z myślą o przyszłej emeryturze. Z ankiet przeprowadzonych przez UOKiK wśród ponad stu nabywców certyfikatów Lartiq wynika, że przy podejmowaniu decyzji o inwestycji większość z nich kierowała się takimi kryteriami, jak ochrona kapitału, pewność inwestycji, brak ryzyka czy bezpieczeństwo. Wprowadzanie tych ludzi w błąd, ukrywanie przed nimi pełnych informacji o ryzyku było działaniem nieetycznym i absolutnie bezprawnym – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Urząd nałożył na Lartiq karę w wysokości 7267124 zł. UOKiK zobowiązał spółkę do poinformowania o decyzji wszystkich konsumentów, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne zakwestionowanych funduszy. Klienci Lartiq mogą domagać się unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń i kosztów. Decyzja wobec Lartiq nie jest prawomocna. Spółka może odwołać się w tej sprawie do sądu.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA