fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Afganistan: Ktoś zabija osoby szczepiące przeciw polio

Zwłoki jednego z zamordowanych pracowników ochrony zdrowia
PAP/EPA
Co najmniej pięciu pracowników ochrony zdrowia, szczepiących przeciwko polio, zostało zastrzelonych we wschodnim Afganistanie - informują lokalne władze.

Do zamachów na osoby szczepiące przeciw polio dochodzi w tej części kraju po raz pierwszy w ciągu mniej niż trzech miesięcy.

Szczepiący na polio zginęli w trzech oddzielnych atakach przeprowadzonych w ciągu kilku godzin "w sposób skoordynowany" - informuje rzecznik policji w prowincji Nangarhar.

- To robota talibów, którzy chcą pozbawić mieszkańców dostępu do szczepionek na polio - dodaje.

Fakt, iż do takich ataków doszło, potwierdził rzecznik resortu zdrowia Osman Taheri.

Talibowie zaprzeczają, jakoby to oni stali za atakami.

Afganistan i Pakistan należą do bardzo wąskiej grupy krajów, w których - dzięki szczepieniom - nie udało się wyeliminować całkowicie wirusa polio. Powodem jest brak zaufania do szczepionek i trudności w prowadzeniu masowych szczepień.

Talibowie i przywódcy religijni często przekonują mieszkańców afgańskiej prowincji, że szczepionki są wykorzystywane przez Zachód do sterylizowania muzułmanów. Talibowie uważają też, że realizujący szczepienia wykorzystują akcję szczepień do szpiegowania.

Władze Afganistanu twierdzą, że talibowie nie pozwalają na prowadzenie szczepień na polio na terenach, które kontrolują.

W związku z atakami na szczepiących przeciw polio szczepienia w prowincji Nangarhar zostały wstrzymane.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA