fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Izraelska armia przygotowuje plany ataku na Iran

Izraelscy żołnierze
Fotorzepa, Piotr Kowalczyk
Gen. Awiw Kochawi, szef sztabu generalnego Izraela, wypowiedział się przeciw powrotowi USA do porozumienia nuklearnego z Iranem i poinformował, że izraelska armia w bieżącym roku będzie przygotowywać nowe plany dotyczące ewentualnego ataku na Iran.

Zdaniem gen. Kochawiego USA pod rządami Joe Bidena nie powinny wracać do porozumienia nuklearnego z Iranem, nawet gdyby Teheran zgodził się na pewne zaostrzenie jego warunków.

Poprzednik Bidena na stanowisku prezydenta, Donalda Trump, w 2018 roku jednostronnie wypowiedział porozumienie nuklearne z Iranem zawarte przez mocarstwa zachodnie w 2015 roku. W efekcie USA ponownie nałożyły sankcje na Teheran obejmujące m.in. całkowite embargo na eksport ropy przez Iran.

Biden zapowiedział, że chciałby powrócić do porozumienia nuklearnego z Iranem, pod warunkiem, że w jego treści zajdą pewne zmiany.

Gen. Kochawi oświadczył jednak we wtorek, że powrót do porozumienia, nawet, jeśli zostanie ono zmienione byłby "zły operacyjnie i zły strategicznie".

Zdaniem izraelskiego generała pozwolenie Iranowi na realizowanie programu nuklearnego byłoby "nieakceptowalnym zagrożeniem i doprowadziłoby do proliferacji broni atomowej w regionie".

Kochawi poinformował jednocześnie, że ze względu na zagrożenie stwarzane przez Iran, izraelska armia przygotowuje plany operacji ofensywnej przeciwko Teheranowi, jeśli zajdzie taka konieczność.

- Poleciłem armii przygotowanie planów operacyjnych (ataku na Iran - red.), niezależnie od już istniejących - poinformował generał. - Zajmiemy się tymi planami i będziemy nad nimi pracować w ciągu tego roku. Ci, którzy podejmą decyzję ws. ich realizacji to, oczywiście, przywódcy polityczni. Ale plany muszą być gotowe - stwierdził.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA