fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Pakistan "w geście pokoju" uwolnił pojmanego pilota z Indii

AFP
Pakistan uwolnił pojmanego indyjskiego pilota w ramach "gestu pokoju", mającego na celu złagodzenie napięć między tymi krajami. Walka sprzed kilku dni między lotnictwem obu państw wywołała obawy o wybuch konfliktu w Azji Południowej.

Dowódca Abhinandan Varthaman, który stał się twarzą kryzysu między Islamabadem a Delhi, został przekazany Indiom na przejściu granicznym Wagah w piątek tuż przed 17.00 polskiego czasu. Wcześniej przekazanie pilota zapowiedział pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi.

W Delhi zapowiedź oddania pilota została odebrana jako dyplomatyczne zwycięstwo, a indyjskie władze z radością przyjęły tę decyzję, ale zapowiedziały, że wojska tego kraju pozostaną w "podwyższonym" stanie gotowości.

Samolot Abhinandana został zestrzelony w środę nad spornym terytorium Kaszmiru. Doprowadziło to do napięcie między Indiami a Pakistanem do najwyższych poziomów od lat i zaniepokoiło światowe mocarstwa, które wezwały do deeskalacji.

35-letni pilot, który wstąpił do indyjskich sił powietrznych w 2004 roku, latał na MiG-u-21. Po środowym zestrzeleniu maszyny katapultował się i wylądował ok. 6 km od granicy, na terytorium Pakistanu. Rzekomo po wylądowaniu został zaatakowany przez mieszkańców pobliskiej wioski, którzy przekazali go władzom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA