fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Izrael czy Iran? Kto dysponuje większą siłą militarną?

fotolia.com
W związku z napiętymi relacjami między Izraelem a Iranem związanymi z obecnością wojsk irańskich w Syrii, amerykański "Newsweek" porównuje potencjał wojskowy, jakim dysponują Teheran i Tel Awiw.

Niedawno były szef izraelskiego wywiadu zdradził, że w 2011 roku premier Benjamin Netanjahu rozważał zbombardowanie Iranu, w związku z rozwojem programu atomowego w tym kraju i dopuszczał możliwość wybuchu regularnej wojny na Bliskim Wschodzie.

Iran, jak zauważa "Newsweek", jest krajem znacznie większym i znacznie ludniejszym niż Izrael, ale Izrael - dla równowagi - dysponuje armią znacznie silniejszą, niż wskazywałyby na to rozmiary tego państwa.

I tak - jak wylicza "Newsweek" - Izrael ma obecnie pod bronią 170 tysięcy żołnierzy a w przypadku konfliktu jest w stanie zmobilizować 445 tysięcy rezerwistów. Obywatele Izraela mają w większości przeszkolenie wojskowe - służba wojskowa jest tu obowiązkowa dla każdego obywatela, który skończył 18 lat.

Iran, który liczy dziesięciokrotnie więcej obywateli niż Izrael, ma 534 tys. żołnierzy pod bronią i 400 tys. żołnierzy w rezerwie. To największa armia istniejąca na Bliskim Wschodzie.

Izrael dysponuje wyższym - choć różnica nie jest wysoka - budżetem wojskowym. W 2017 roku Izrael wydał na armię 16,5 mld dolarów, podczas gdy Iran - 14,5 mld - wynika z danych Międzynarodowego Instytutu Badań na rzecz Pokoju z siedzibą w Sztokholmie. Jednak mniejsza liczebność izraelskiej armii sprawia, że może ona znacznie większą część tych środków przeznaczać na modernizację co daje Izraelowi przewagę technologiczną.

Izrael ma więcej czołgów niż Iran (2760 do 1650), dysponuje też nowocześniejszą bronią pancerną.

Izraelskie lotnictwo należy do najlepszych na świecie - jak pisze "Newsweek" - a jednocześnie piloci mają duże doświadczenie bojowe, biorąc udział w atakach na cele w Syrii, Libanie, Strefie Gazy, a nawet na Półwyspie Synaj. Wśród 250 izraelskich myśliwców znajdują się już najnowocześniejsze na świecie myśliwce F-35 Lightning II (docelowo Izrael będzie ich miał 50). Iran ma obecnie 160 myśliwców - żaden z nich nie jest myśliwce piątej generacji.

Na morzu ani Izrael, ani Iran nie ma wyraźnej przewagi. Iran ma ponad 30 okrętów podwodnych, pięć fregat, trzy korwety i ponad 200 łodzi patrolowych. Izrael ma 5 okrętów podwodnych, trzy korwety, osiem okrętów rakietowych i 45 łodzi patrolowych.

Izrael, w odróżnieniu od Iranu, dysponuje bronią atomową - Tel Awiw ma posiadać od 75 do 400 głowic atomowych, posiada też rakiety Jerycho, które mogą przenosić głowice atomowe i być odpalane z pokładów okrętów podwodnych.

W przypadku wojny - jak zauważa "Newsweek" - Iran ma jednak asa w rękawie w postaci wsparcia antyizraelskich organizacji paramilitarnych na Bliskim Wschodzie, które mogą wziąć udział w wojnie niekonwencjonalnej przeciwko Izraelowi (wskazuje się tu m.in. Hezbollah i Hamas).

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA