fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Rocznica strzelaniny w Kumanowie

Twitter
Rok po krwawej strzelaninie w Kumanowie, albańskich partie opozycyjne zaplanowały na 9 maja protest przeciwko rządzącej w Macedonii koalicji VMRO-DPMNE i DUI.

Marsz ma być początkiem konsolidacji i bardziej skoordynowanych antyrządowych protestów wśród albańskich zwolenników opozycji. Albańskie partie opozycyjne oskarżają DUI o zdradę interesów mniejszości albańskiej dla zachowania koalicji z partią Nikoły Gruewskiego.

Trwający od wielu miesięcy kryzys w Macedonii ogniskuje się wokół oskarżenia premiera Gruewskiego o nielegalne podsłuchiwanie ponad 20 tys. osób, w tym m.in. liderów mniejszości narodowych. Z kolei przyczyny rozlewu krwi w Kumanowie pozostają niejasne.

W połowie maja 2015 roku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że konieczne jest "przeprowadzenie transparentnego śledztwa," by wykazać, co konkretnie stało się w Kumanowie i jak doszło do strzelaniny. W Macedonii ogłoszono wówczas dwudniową żałobę po zabitych policjantach.

W lutym na ławie oskarżonych usiadło łącznie 29 osób. Prokuratura zarzuca im zabicie 18 osób. Dodatkowo, w akcie oskarżenia mowa o udziale w grupie o charakterze zbrojnym oraz planowaniu działań terrorystycznych na dużą skalę. W dwudniowych starciach na północy Macedonii, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Kosowem, zginęło także 10 policjantów, a 50 zostało rannych. Oskarżonym grozi dożywocie.

Co ciekawe, do majowego starcia doszło po tym, jak 21 kwietnia około czterdziestu uzbrojonych ludzi z Kosowa przejęło na kilka godzin kontrolę nad posterunkiem policyjnym na granicy kosowsko-macedońskiej. Kosowscy terroryści ogłosili wtedy, że domagają się ustanowienia państwa albańskiego na terytorium Macedonii. Najprawdopodobniej ta sama grupa spowodowała eksplozje w pobliżu dwóch posterunków policji w miastach Tetowie i właśnie Kumanowo w dniu 9 grudnia 2014 roku. Natomiast w kwietniu albańska bojówka dopuściła się nawet ataku na macedoński parlament. Wybuch przypominał atak z 28 października 2014 roku, kiedy to dwa pociski uszkodziły dach i ściany budynku rządowego.

Wymienione wystąpienia zbrojne mogą mieć związek z niezadowoleniem z realizacji porozumienia ochrydzkiego, kończącego w 2001 roku konflikt zbrojny między albańskimi bojówkami a macedońskimi siłami bezpieczeństwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA