fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Hamas do cyberataku użył "atrakcyjnych kobiet"

AFP
Wojsko Izraela poinformowało, że udaremniono próbę cyberataku Hamasu. Do telefonów komórkowych żołnierzy próbowano się włamać za pomocą uwodzicielskich zdjęć młodych kobiet.

Rzecznik izraelskiej armii, Jonathan Conricus powiedział, że zaatakowano kilkadziesiąt telefonów komórkowych, ale zdaniem wojska nie doszło do znacznego wycieku informacji.

Miała to być trzecia próba cyberataku dokonana przez Hamas w ciągu ostatniej czterech lat. Podkreślono, że grupa w ostatnim czasie poprawiła swoje umiejętności w tej kwestii.

Według Conricusa, ataki zaczęły się od wiadomości, które rzekomo pochodziły od młodych, "atrakcyjnie wyglądających" kobiet.

Wiadomości były wysyłane za pośrednictwem Facebooka, WhatsAppa i Instagrama. Dodatkowo po raz pierwszy użyto aplikacji Telegram.

Aby uniknąć rozmowy głosowej, kobiety twierdziły, że mają problem z zasięgiem lub słabo mówią po herbajsku.

Po nawiązaniu kontaktu, namawiały żołnierzy, by klikali w link, który odsyłał do aplikacji umożliwiającej łatwiejsze wysyłanie zdjęć. 

Aplikacje Catch&See, ZatuApp i GrixyApp miały na celu zainfekowanie telefonów żołnierzy złośliwym oprogramowaniem, które dawałoby Hamasowi całkowity dostęp do urządzenia.

Ataki rozpoczęły się kilka miesięcy temu, ale Izrael podjął działania obronne. - Wrogie działania Hamasu w świecie wirtualnym mają konsekwencje w świecie rzeczywistym - powiedział Conricus.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA