fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Palestyńczyk zabity strzałem w plecy. Wojsko: Zamieszki

AFP
Izraelska armia tłumaczy śmierć młodego Palestyńczyka udziałem w gwałtownych starciach. Odnaleziony film dowodzi, że 23-latek zginął od strzału w plecy, a żadnych zamieszek nie było.

Młody mężczyzna zginął w ostatni wtorek, podczas strzelaniny w mieście Tul Karm na Zachodnim Brzegu.

Izraelska armia wyjaśniła, że doszło tam do gwałtownych starć Palestyńczykami i umorzyła śledztwo wszczęte w tej sprawie.

Jeden z mieszkańców Tul Karm, dziennikarz Sami As-Sai, odnalazł nagrania z kamer monitoringu, które wskazują, że 23-letni Mohammad Khossam Khabali zginął od strzału w plecy.

Z nagrania i zeznań świadków wynika, że grupa izraelskich żołnierzy skończyła właśnie przeszukiwanie jednego z domów, gdy wojskowi zobaczyli grupkę młodych ludzi stojących przed wejściem do restauracji.

Na nagraniu widać, jak jeden z Palestyńczyków unosi rękę i woła coś do żołnierzy. Potem mężczyźni odchodzą. Ostatnim z nich jest poruszający się z pomocą laski Mohammad Khossam Khabali.

W momencie, gdy odwraca się do żołnierzy plecami, pada strzał. Mężczyznę dzieliło wówczas od żołnierzy ok. 80 m.

Khabali został odwieziony do szpitala, gdzie stwierdzono jego zgon. Był mieszkańcem jednego z obozów dla uchodźców, był niepełnosprawny fizycznie.

Rzeczniczka dowództwa izraelskiej armii oświadczyła, że podczas kontroli jednego domów przez żołnierzy doszło do gwałtownych zamieszek, w których dziesiątki Palestyńczyków rzucały kamieniami.

Wojsko, według komunikatu, miało najpierw reagować metodami kontroli zamieszek, później ogniem.

Na nagraniu nie widać jednak ani tłumu, anie zamieszek.

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA