fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Strefa Gazy: 13 ofiar starć z siłami Izraela

AFP
Co najmniej 13 Palestyńczyków zginęło a ponad tysiąc zostało rannych w starciach z izraelskimi siłami w czasie protestów wzdłuż granicy Strefy Gazy - podaje palestyńskie Ministerstwo Zdrowia.

Rannych w starciach - według strony palestyńskiej - miało zostać 1272 osób.

Palestyńczycy demonstrowali maszerując wzdłuż ogrodzenia oddzielającego Strefę Gazy od Izraela. 30 marca był pierwszym dniem protestów, ktore mają potrwać sześć tygodni.

Najmłodsza ofiara starć miała 16 lat - podała strona palestyńska.

Rzecznik Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca twierdzi, że 355 osób zostało ranionych ostrą amunicją - a wiele ran jest poważnych. Czerwony Półksiężyc otworzył doraźny szpital polowy na terenie Strefy Gazy.

Protesty Palestyńczyków mają związek z obchodzonym 30 marca Yom al-Ard - rocznicą konfiskowania ziemi należącej do Palestyńczyków przez władze Izraela w 1976 roku. Wówczas w protestach przeciwko konfiskatom zginęło sześciu Palestyńczyków.

Tymczasem izraelska armia w oświadczeniu podała, że tysiące Palestyńczyków wywoływało zamieszki w Strefie Gazy rzucając płonącymi oponami i kamieniami w stronę ogrodzenia i żołnierzy izraelskiej armii, którzy odpowiadali na te ataki próbując rozproszyć tłum.

Przedstawiciel izraelskich władz twierdzi, że dwie zabite w piątek osoby były członkami Hamasu - organizacji politycznej kontrolującej Strefę Gazy.

Izraelski minister obrony Avigdor Lieberman ostrzegł wcześniej mieszkańców Strefy Gazy, że Hamas "naraża ich życia". Dodał, że każdy, kto będzie zbliżał się do ogrodzenia między Strefą Gazy a Izraelem "ryzykuje życie".

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA