fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Skazywanie terrorystów na śmierć ma być łatwiejsze

AFP
Premier Izraela Benjamin Netanjahu broniąc zmian w przepisach, które ułatwią skazywanie przez izraelskie sądy wojskowe terrorystów na śmierć, stwierdził, że przepisy te będą stosowane również wobec Żydów dopuszczających się aktów terroru.

Nowe przepisy, zaproponowane przez rząd, pozwolą sądom wojskowym skazywać terrorystów na śmierć również wtedy, gdy nie jest to jednomyślna decyzja sędziów (obecnie sąd wojskowy może wydać wyrok śmierci tylko w takiej sytuacji). Zmiany w prawie przygotowała partia szefa resortu obrony, Avigdora Liebermana, Nasz Dom Izrael. Przepisy zakazują również stosowania aktu łaski wobec osób skazanych na karę śmierci.

Ponadto w nowych przepisach znalazł się artykuł mówiący o tym, że również sądy powszechne będą mogły skazywać terrorystów na śmierć.

W czasie debaty nad nowym prawem w Knesecie premier Benjamin Netanjahu został spytany przez palestyńskiego parlamentarzystę, Ahmada Tibiego, czy nowe przepisy obowiązywałyby również zabójcę z wioski Douma, Amirama Ben-Ulielego, który podpalił w lipcu 2015 roku dom palestyńskiej rodziny (w pożarze zginęło 18-miesięczne dziecko i jego rodzice).

- Co do zasady, tak - odparł Netanjahu. Ben-Uliel nie został jeszcze skazany za swoją zbrodnię. 

Z kolei Isaac Herzog z Unii Syjonistycznej spytał autora przepisów, Roberta Ilatowa, czy przepisy te mogłyby zostać zastosowane wobec zabójcy Muhammada Abu Khedira, palestyńskiego nastolatka, który został brutalnie zamordowany w 2014 roku.

- Tak. Terrorysta to terrorysta - odparł parlamentarzysta koalicji rządzącej. Morderca Abu Khedira, Josef Haim Ben-David, został już skazany na dożywocie.

Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA