fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Johnson: Nie chcę wojny z Iranem

stock.adobe.com
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał prezydenta Donalda Trumpa do zastąpienia porozumienia nuklearnego z Iranem, wypowiedzianego jednostronnie przez Trumpa w 2018 roku, przez nowy układ, który zaproponowałby prezydent USA.

- Jeśli mamy się go pozbyć (porozumienia nuklearnego zawartego przez Zachód z Iranem w 2015 roku), to zastąpmy je jego (Trumpa) własnym, nowym porozumieniem - zaproponował Boris Johnson.

Iran odmawia negocjacji z USA na temat nowego porozumienia nuklearnego w związku z ponownym nałożeniem jesienią 2018 roku sankcji na Teheran. Od maja Waszyngton wprowadził całkowite embargo na import irańskiej ropy.

Po zabiciu przez USA irańskiego generała, Kasema Sulejmaniego, Iran całkowicie zawiesił obowiązywanie porozumienia nuklearnego i zapowiedział rozpoczęcie wzbogacania uranu na pełną skalę.

Porozumienie nuklearne z 2015 roku miało zapobiec uzyskaniu przez Iran broni atomowej. Jednak, zdaniem Trumpa, porozumienie to było niekorzystne, a Izrael oskarżał Iran o potajemne kontynuowanie prac nad bronią atomową.

Teraz Johnson przekonuje, że przyjęcie nowego porozumienia nuklearnego, zaproponowanego przez Trumpa, dawałoby szansę na zrobienie kroku naprzód.

- Nie chcę konfliktu wojskowego między nami, USA a Iranem, wybierzmy to (umowę Trumpa - red.) - stwierdził Johnson.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA