fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Zofia Romaszewska krytykuje ustawę o IPN. "Idiotyczna"

Fotorzepa/ Radek Pasterski
- Nie może być tak nieokreślone, że każdy kto wypowiada się nieładnie o Polakach, to natychmiast go do kryminału na trzy lata. No przecież tak też nie może być - powiedziała o ustawie o IPN Zofia Romaszewska.

Prezydent podpisał i skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o IPN. Według nowelizacji, za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobnych będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia. 

Po głosowaniu Sejmu ustawę skrytykował izraelski premier Benjamin Netanjahu. Jego zdaniem nie ma podstaw do karania za takie sformułowanie, a “Holokaustowi nie można zaprzeczać”.

Samą ustawę skrytykowała doradczyni do spraw społecznych prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska.

- Ustawa zostanie prawdopodobnie zmieniona. Tak sądzę, przecież ona jest idiotyczna. Tak wyglądać nie może - oceniła.

Romaszewska uważa, że ustawa powinna być bardziej uściślona. - Nie może być tak nieokreślone, że każdy kto wypowiada się nieładnie o Polakach, to natychmiast go do kryminału na trzy lata. No przecież tak też nie może być - oceniła doradczyni prezydenta. - Musi to być jasne - powiedziała.

Jednocześnie doradczyni prezydenta podkreśliła, że relacje Polski i Izraela pozostaną normalne. - To wszystko osiądzie. Należy pamiętać o jednej rzeczy, że w tej chwili w Izraelu, ci ludzie, którzy - że się tak wyrażę - pamiętają to, co było w Polsce, są nieco starsi ode mnie. Tak więc to były dzieci. I cóż te dzieci pamiętają? Pamiętają strach, pamiętają, że się musiały wszystkiego bać. (...) Pamiętają strach związany z Polakami - mówiła.

- Teraz mamy sytuację taką, że oni kochają Niemców i nie lubią Polaków. Mnie jest strasznie przykro z tego powodu, bo to już jest bardzo przykre - powiedziała Romaszewska.

- Moi pobratymcy, jak w każdym kraju, zachowywali się różnie. Nie ma żadnego powodu, żeby Polacy jako naród dosyć łagodny, który pozwolił na swoich ziemiach mieszkać kolosalnej ilości Żydom, tych których gonili po całej Europie, żeby z tego powodu miał głównie kłopoty i przykrości na litość Boga. To jest strasznie nieprzyjemne i strasznie niesprawiedliwe. To wzbudziło taką bardzo nieprzyjemną sytuację - dodała.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA