fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Korwin-Mikke wyjaśnia jak 500plus zwiększa dochody rządu

Janusz Korwin-Mikke
tv.rp.pl
"W jaki sposób rząd sprytnie drenuje kieszenie obywateli i zdobywa potrzebne mu pieniądze?" - pyta na swoim profilu na Facebooku poseł Konfederacji, lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Jak tłumaczy rząd osiąga ten efekt za pomocą inflacji.

Lider partii KORWiN komentuje w ten sposób szacunki MFW, z których wynika, że inflacja w Polsce w 2020 roku wyniesie 3,5 proc. - najwięcej w UE.

"Jak powiedział śp. Milton Friedman: 'Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy'" - zauważa lider partii KORWiN.

"Inflacja jest ukrytym sposobem na okradanie ludzi!" - dodaje.

Korwin-Mikke tłumaczy następnie, że "impuls fiskalny" ze strony rządu (którym polityk nazywa tzw. trzynastą emeryturę czy świadczenie 500plus) "dodatkowo rozkręca inflację, która właśnie urosła do najwyższego poziomu od 12 lat, przez co w szalonym tempie drożeją wszystkie produkty".

"Jednoczenie rząd utrzymuje podatek VAT na poziomie aż 23% i do kasy państwa trafia coraz więcej pieniędzy. Już wiecie czemu rząd PiS tak broni się przed obiecaną obniżką podatku VAT i utrzymał stawkę 23%, którą wprowadziła PO" - wyjaśnia polityk (rząd PO-PSL podwyższył stawkę VAT do 23 proc. w 2011 roku w związku ze światowym kryzysem gospodarczym. Podwyższona stawka miała obowiązywać przez trzy lata - ale VAT-u nie obniżono do dziś - red.).

"Inflacja zwiększa kwoty jakie rząd uzyskuje z podatków pośrednich (VAT i akcyzy) – zwiększa się bowiem podstawa opodatkowania tymi podatkami. Efekt jest taki, że rząd otrzymuje w ciągu roku dodatkowe fundusze bez konieczności wprowadzania nowych podatków" - podsumowuje Korwin-Mikke.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA