fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

To do Polski płynie najwięcej kapitału

West Station
materiały prasowe
W pierwszym półroczu w polskie nieruchomości komercyjne zainwestowano aż 2,76 mld euro - najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej - podaje firma doradcza CBRE.

Na drugim miejscu znalazły się Czechy, gdzie zainwestowano 1,6 mld euro, a trzecie miejsce zajęły Węgry - z 0,43 mld euro inwestycji w I połowie roku. W Rumunii i Słowacji ulokowano odpowiednio 0,3 mld euro i 0,26 mld euro. Na polski rynek najwięcej kapitału napłynęło z Azji, następnie z Europy Zachodniej i Afryki.

- Polski rynek inwestycyjny systematycznie powiększa się o nowych inwestorów zagranicznych - mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych, CBRE. - Sprzyja temu przede wszystkim bardzo dobra sytuacja ekonomiczna w Polsce i silne fundamenty rynku najmu zarówno w sektorze biurowym i logistycznym, wyróżniające się na skalę europejską. Obserwujemy wzmacniającą się rolę inwestorów z Azji, których udział w rynku z prawie 29 proc. w 2018 r. wzrósł do 38 proc. w dwóch pierwszych kwartałach tego roku. W samym drugim kwartale 2019 r. najwięcej zainwestowanego kapitału pochodziło z Korei Południowej oraz z Republiki Południowej Afryki. Widoczna jest coraz większa aktywność także inwestorów z CEE - jeszcze w tym roku spodziewamy się dużych zakupów Węgrów oraz jeszcze większego udziału Czechów - dodaje.

- Po drugim kwartale Polska może być drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej ze stopą wzrostu 4,4 proc. w skali roku - dodaje Przemysław Felicki z CBRE. - Polska przełamuje spowolnienie strefy euro mocnym popytem konsumpcyjnym oraz dobrą sytuacją na rynku inwestycji, która ma się utrzymać przynajmniej do końca roku - przewiduje.

Na rynku inwestycji biurowych wartość transakcji opiewała na 1,7 mld euro w pierwszej połowie roku, w tym 1.1 mld euro w drugim kwartale. - To najlepszy wynik pomiędzy sektorami - aż 60 proc. całej kwoty, ale również najlepszy wynik od lat - komentują analitycy CBRE. - Najpoważniejszymi transakcjami drugiego kwartału była sprzedaż West Station I&II przez HB Reavis inwestorowi z Singapuru oraz sprzedaż części portfolio EPP inwestorom z Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu znalazł się sektor handlowy, na którym zainwestowano 408,5 mln euro, szczególnie przy sprzedaży Galerii Leszno oraz części portfolio grupy Chariot. Transakcje na rynku nieruchomości przemysłowych wyniosły 329 mln euro. Najpoważniejszą była sprzedaż dużego portfolio grupy Blackstone. W perspektywie całego roku spodziewamy się utrzymania silnej pozycji biur oraz wzrostu udziału transakcji magazynowych. Dziś w tych obu sektorach toczą się zarówno portfelowe jak i pojedyncze transakcje o znaczących wolumenach.

Jak wskazują eksperci CBRE, powoli obserwujemy zmiany zachodzące w podejściu strategicznym funduszy obecnych na naszym rynku. - Do tej pory gracze na polskim rynku inwestycyjnym byli mocno skupieni na transakcjach typu core, czyli polegających na lokowaniu kapitału w stabilne, nowe produkty w centralnych lokalizacjach na długoletnich umowach najmu albo tzw. budynkach oportunistycznych, które z uwagi na wysoki poziom pustostanu, krótkie umowy najmu, opcję przebudowy czy inne ryzyka oferowały dyskonto cenowe - komentują eksperci. - Teraz natomiast pojawia się coraz więcej podmiotów zainteresowanych rozwiązaniem pośrednim, gdzie nabyte budynki niekoniecznie muszą być nowo oddane, mogą oferować krótsze umowy najmu, a sam budynek może być zlokalizowany poza ścisłym centrum.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA