fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Bezpieczeństwo, a nie tylko koszty

ROL
Near shoring to szansa dla branży magazynowej, ale i biurowej w Polsce – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku CBRE.
Jak rynek nieruchomości komercyjnych poradził sobie z lockdownem i jak radzi sobie w czasie odmrażania gospodarki? Zacznijmy od wpływu pandemii na biurowce.
Obserwujemy powroty pracowników najemców do biur, ale jeszcze w ograniczonym zakresie. Biura wciąż nie mają pełnego obłożenia i myślę, że co najmniej do końca wakacji to się nie zmieni. Część firm utrzymuje pracę zdalną, część stosuje model rotacyjny, dzieli pracowników na grupy, by zmniejszyć zagęszczenie i minimalizować ryzyko zakażenia. Niektóre firmy ogłosiły, że praca zdalna będzie utrzymywana do końca roku, ale ten model nie u wszystkich się sprawdza. Myślę, że jest za wcześnie na daleko idące wnioski, ale na pewno nie wieszczyłabym końca rynku biurowego.
Czy obserwujecie wzrost ofert podnajmu?
W Warszawie od marca zanotowaliśmy wzrost powierzchni do podnajmu o niecałe 30 proc., nie tyle, ile mogłoby się wydawać. Na rynkach regionalnych sytuacja najemców może być trochę mniej pewna i ofert podjamu pojawia się więcej – ale wciąż nie nazwałabym tego znaczącym udziałem. Powierzchnie do podnajmu, które są wystawiane na rynek, są dość specyficzne – trudno trafić na najemcę, który dokładnie wpisałby się w proponowany układ. Reasumując, podnajem na polskim rynku szacowałabym na małe kilka procent popytu.
W kryzysie dobrze radzą sobie magazyny. Na jak długo wystarczy paliwa, jakim jest e-commerce?
To trend, bo rynek e-commerce rozwija się prężnie od dłuższego czasu, pandemia znacznie przyspieszyła ten rynek. W Europie prognozowany jest wzrost o średnio 400 proc., a w Polsce o 600 proc. U nas udział e-handlu w sprzedaży detalicznej jest jednak niewielki.
Magazyny to nie tylko handel, są gałęzie gospodarki, których kondycja nie była tak dobra, jak e-commerce.
Near shoring to przenoszenie operacji z odleglejszych zakątków świata bliżej rynków zbytu, bliżej central. Czy to szansa dla polskiego rynku nieruchomości?
Powinniśmy rozpatrywać near shoring jako szansę, jeśli chodzi o rynek magazynowy – aby skrócić łańcuch dostaw i wyeliminować ryzyko problemów produkcyjnych. Ale o near shoringu można coraz śmielej mówić w kontekście regionalnych rynków biurowych. Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o branżę SCC/BPO (centra usług wspólnych, outsourcing – red.) i ma szansę wygrać na pandemii kosztem np. Indii, które nie poradziły sobie z pracą zdalną. Część operacji może zostać przeniesiona do Polski. Powoli kryterium kosztów będzie ustępować kwestii jakości i bezpieczeństwa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA