fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Bezpiecznie jak w biurze

W biurze przyszłości większość systemów będzie obsługiwana bezdotykowo, ze smartfona
materiały prasowe
Lampy UV w windach, systemy poprawiające jakość powietrza, bezdotykowe sterowanie systemami i zarządzanie budynkami ze smartfonu – deweloperzy wyciągają wnioski z pandemii i wdrażają nowe rozwiązania.

Po lockdownie użytkownicy powoli wracają do biurowców. Zarówno najemcy, jak i deweloperzy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości.

W trybie awaryjnym

– Wspólnie z partnerami opracowaliśmy cały arsenał nowoczesnych technologii, które są już zaimplementowane w świeżo oddanym do użytku kompleksie The Warsaw HUB i pojawią się też w budowanym Warsaw UNIT – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor ds. rozwoju w Ghelamco Poland. – Pozwolą one zadbać o bezpieczeństwo najemców oraz ich pracowników i gości nie tylko w czasie pandemii Covid-19, ale także w przypadku podobnych zagrożeń w przyszłości – podkreśla. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego biurowce będą mogły błyskawicznie przejść w tryb pandemii, co oznacza m.in. zmianę działania klimatyzacji i wind.

Ponadto w windach zostaną zainstalowane wiruso- i bakteriobójcze lampy UV. W Warsaw UNIT to rozwiązanie będzie zastosowane również w systemach klimatyzacji. Wsparciem będzie aplikacja mobilna, która m.in. zapewni użytkownikom i gościom bezdotykowe wejście do budynku i dotarcie na określone piętro. W sytuacjach zagrożenia epidemicznego aplikacja poinformuje, czy budynki działają w trybie pandemii, który oznacza wprowadzenie nadzwyczajnych procedur i zasad bezpieczeństwa.

– Gdyby się okazało, że któryś z użytkowników biurowca jest zakażony, system kontroli dostępu umożliwi weryfikację zakresu jego aktywności w obiekcie i osób przebywających z nim w tych samych strefach w tym samym czasie. Pozwoli to na szybkie ustalenie i zidentyfikowanie pracowników wymagających procedury kwarantanny i przebadania – podsumowuje Zagórski.

Echo Investment wprowadziło program „Zdrowe biurowce", obejmujący budowane i planowane budynki. – Przyjęliśmy zasadę ograniczania użycia materiałów wykończeniowych, które są trudne w utrzymaniu i dezynfekcji. Upewniliśmy się, że nasza praktyka stosowania w budynkach otwieralnych okien powinna być standardem. Wprowadzamy coraz więcej urządzeń i systemów bezdotykowych – wylicza Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment. – Wykorzystujemy zupełnie nowe technologie, które ograniczają ryzyko epidemiologiczne lub pozwalają na szybką i skuteczną reakcję w razie potrzeby. W biurowcu React w Łodzi wprowadziliśmy urządzenia wpływające na jakość powietrza w budynku: systemy wentylacyjne nie będą przenosić w powietrzu toksycznych grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Takie urządzenia świetnie poradzą sobie także ze smogiem, kolejnym współczesnym wyzwaniem – relacjonuje.

Pod okiem architekta i epidemiologa

We wrocławskim West 4 Business Hub aplikacja mobilna poprowadzi użytkowników przez budynek tak, by ograniczyć kontakt z osobami postronnymi, przyciskami i panelami. Jeśli chodzi o istniejące biurowce, Echo przygotowało instrukcję „piątka dla bezpieczeństwa", opis zasad i działań obejmujący pięć obszarów: dezynfekcji, ochrony, zachowania dystansu, informacji i komunikacji.

Karol Wyka, członek zarządu HB Reavis Poland, wskazuje, że działania firmy w dobie pandemii można podzielić na trzy rodzaje: związane z architekturą danego budynku, zarządzaniem z wykorzystaniem nowych technologii, a także codziennym przebywaniem pracowników w konkretnej przestrzeni biurowej.

– Varso Place czy Forest mają dużą liczbę wejść, przestronne lobby, znaczną liczbę szybkobieżnych wind. Najemcy, którzy zajmują kilka pięter, mogą połączyć je wewnętrznymi schodami, dzięki czemu ich pracownicy nie muszą poruszać się ogólnodostępnymi windami lub klatkami schodowymi. Równie istotne są zielone dachy i tarasy, zapewniające odpoczynek na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad społecznego dystansu – wylicza Wyka. – Przykładamy szczególną wagę do wydajności wentylacji i jakości powietrza. Zwiększony nawiew powietrza zewnętrznego i rezygnacja z jego recyrkulacji pozwalają zminimalizować ryzyko tzw. zanieczyszczenia krzyżowego. Dużym atutem naszych budynków są też otwieralne lub uchylne okna, umożliwiające napływ świeżego powietrza niezależnie od układów mechanicznych. Dodatkowym rozwiązaniem jest umiejscowienie lamp UV przed każdą grupą central wentylacyjnych i dezynfekowanie wody przed jej wprowadzeniem do systemu – dodaje.

Wprowadzono też bardziej restrykcyjne zasady dotyczące dostaw posiłków i przesyłek.

Ponadto HB Reavis udostępnia klientom usługę Symbiosy, opierającą się na systemie czujników gromadzących dane o temperaturze, stężeniu CO2 czy wilgotności, co umożliwia skuteczniejszą kontrolę i ewentualną zmianę warunków panujących w biurze, kluczowych dla zdrowia pracowników.

Skanska przygotowała „Care for Life Office Concept", czyli koncepcję biura przygotowanego na ewentualne zagrożenia biologiczne tak, by maksymalnie zmniejszyć potencjalne ryzyko przenoszenia się wirusa.

– Wraz z sukcesywnym znoszeniem obostrzeń pracownicy stopniowo wracają do biur, ale poruszanie się po tego rodzaju powierzchni pozostaje mocno ograniczone. W biurach zastosowano zasadę dystansu społecznego przez zmianę aranżacji powierzchni i wprowadzenie identyfikacji wizualnej ze wskazówkami odnośnie do nowych procedur. Współpracujemy przy tym z architektami oraz epidemiologiem – mówi Arkadiusz Rudzki, wiceprezes biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pracownicy mają wyznaczone stanowiska pracy, zmniejszono pojemność przestrzeni wspólnych i sal konferencyjnych, gości przyjmuje się w osobnych pomieszczeniach. W przestrzeniach najczęściej współużytkowanych zaostrzone są procedury bezpieczeństwa.

Wsparciem jest też platforma Connected by Skanska – narzędzie dla użytkowników i zarządców, pozwalające m.in. na poruszanie się po budynku, sterowanie oświetleniem czy klimatyzacją, z wykorzystaniem smartfona. – Funkcje takie nie tylko poprawiają efektywność pracy w obrębie biurowca, ale pomagają w bieżącym zarządzaniu ryzykiem Covid-19 – mówi Rudzki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA