Komercyjne

Biura w Warszawie. Nowa mapa nieruchomości komercyjnych

Warsaw Spire
materiały inwestora
W ścisłym centrum Warszawy czynsze za biura wahają się od 17 do 23 euro za mkw. miesięcznie.

W kwietniu 2017 r. Polish Office Research Forum (PORF), do którego należą firmy doradcze, m.in. Colliers International, zmienił granice i nazwy stref warszawskich stref biurowych. To odpowiedź na zmiany na rynku biurowym.

- Nowa mapa biznesowa Warszawy miasta uwzględnia głównie zmiany infrastrukturalne, co wpływa na przesuwanie się granic dzielnic biurowych. Duże znaczenie miało m.in. uruchomienie drugiej linii metra, która wyznaczyła potencjalne miejsca pod kolejne inwestycje biurowe - mówi Aleksandra Gawrońska, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.

Biurowe zagłębie

Obszar ścisłego centrum (COB) został poszerzony na wschód do ul. Krakowskie Przedmieście/Nowy Świat, zachowując pozostałe granice od al. Jana Pawła II, al. Solidarności i ul. Hożej. - Z kolei strefa Centrum poszerzyła swoje granice na północ do Dworca Gdańskiego, na zachód do ul. Karolkowej oraz na południe do placu Unii Lubelskiej - podają eksperci Colliers International. - Jej wschodnią granicą wciąż pozostaje Wisła. Nowa strefa Centrum została podzielona na dodatkowe cztery podstrefy. W najbardziej zdominowanym przez biurowce obszarze Mokotowa wyodrębniono podstrefę Służewiec, zlokalizowaną w pobliżu przystanku kolei miejskiej.

Z kolei dawną strefę Południowy Zachód podzielono na dwa obszary wzdłuż głównych arterii Al. Jerozolimskich oraz Żwirki i Wigury. Colliers International podaje, że najwięcej powierzchni biurowej w stolicy powstaje w strefie Centrum Zachodnie na terenach wokół Ronda Daszyńskiego (290 tys. mkw.). - Najwyższe stawki najmu (17-23 euro za mkw. miesięcznie) obowiązują w obszarze ścisłego centrum (COB). Największymi biurowcami, które powstają w stolicy są Varso (140 tys. mkw.), The Warsaw Hub (75 tys. mkw.) i Mennica Legacy Tower (63,8 tys. mkw.) - podaje Colliers.

Puste metry

Najwięcej powierzchni niewynajętej jest w strefie Żwirki i Wigury (26,4 proc.), podczas gdy najniższy wskaźnik pustostanów jest w strefie Północ (2,9 proc.). Najwięcej powierzchni biurowej nadal znajduje się na Mokotowie (ponad 1,3 mln mkw.).

- W ostatnich latach na warszawskim rynku aktywni byli również najemcy. W latach 2014-2017 największymi transakcjami były umowy przednajmu zawarte przez najemców z branży finansowej i IT w centrum miasta: 22 tys. mkw. wynajęte przez BGŻ BNP Paribas w biurowcu planowanym przez Yareal u zbiegu ulic Kasprzaka i Karolkowej, 21,1 tys. mkw. wynajęte przez firmę Samsung w Warsaw Spire oraz 19,5 tys. mkw. wynajęte przez Raiffeisen Bank w Prime Corporate Center - podaje Colliers International.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL