fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biurowce w Katowicach chętnie wynajmowane

.KTW
materiały prasowe
Ponad 20,4 tys. mkw. biur wynajęły firmy w Katowicach w pierwszym kwartale roku.

To 42,3 proc. średniej rocznej z lat 2015-2019 – podaje w najnowszym raporcie firma doradcza Cresa Polska. Wśród umów przeważały nowe kontrakty (76 proc.),ekspansje to 24 proc. transakcji.

Zasoby powierzchni biurowej w Katowicach na koniec pierwszego kwartału to niemal 548 tys. mkw., co oznacza wzrost o 5,5 proc. w skali roku.

- Katowice to prężnie rozwijający się rynek biurowy. Wyniki za pierwszy kwartał potwierdzają dalsze zainteresowanie najemców, zwłaszcza z sektora usług wspólnych, kontynuowaniem i rozwijaniem działalności w tym mieście – komentuje Elżbieta Golik, doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – Dziś, ze względu na skutki ograniczeń związanych z pandemią, firmy w większym stopniu koncentrują się na optymalizacji kosztów najmu.

W pierwszym kwartale 2020 r. w Katowicach oddano do użytkowania budynek Face2Face A (19,6 tys. mkw.), który jest pierwszym etapem tej inwestycji. - Tym samym nowa podaż z pierwszego kwartału przewyższyła o 9,7 tys. mkw. łączną powierzchnię budynków oddanych do użytkowania w 2019 roku – wskazują eksperci.

Podkreślają, że rozpoczęte inwestycje biurowe są prowadzone bez zakłóceń, a deweloperzy deklarują oddanie powierzchni w terminie. –Potwierdzono też kolejne projekty, to np. GPP ECO Center (rozbudowa kompleksu GPP Business Park) i budynek przy ul. Bagiennej (inwestycja OPAL Maksimum) – podają autorzy raportu.

- Absorpcja między styczniem a marcem była na poziomie 15,1 tys. mkw., co stanowi ponad 130 proc. średniej wartości wskaźnika z poprzednich czterech kwartałów. Wysoką dynamikę wzrostu rynku katowickiego potwierdza również obserwowany już od kilku kwartałów ponadprzeciętny popyt najemców na nowe powierzchnie – mówi Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Cresie.

Największe transakcje najmu I kw. 2020 roku na katowickim rynku biurowym to dwie umowy przednajmu w Face2Face B: Capgemini (11 tys. mkw.) i Honeywell (3,7 tys. mkw.), a także nowa umowa podpisana przez Sii w .KTW I (3,1 tys. mkw.).

Wskaźnik pustostanów na koniec marca to 6,2 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku spadek wynosi 2,6 pkt proc., a wobec czwartego kwartału 2019 r. wzrost o 0,6 pkt proc.

Czynsze w katowickich biurowcach wyższej klasy wahają się od 13,50 do 14,50 euro za mkw. miesięcznie. W budynkach niższej klasy – od 10 do 12,5 euro za mkw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA