Biura dla prawników: 75 kancelarii na 100 tys. mkw.

Międzynarodowe kancelarie prawne przenoszą swoje siedziby do lokalizacji o atrakcyjniejszych czynszach. Może na tym zyskać Warszawa.

Aktualizacja: 12.04.2017 13:58 Publikacja: 12.04.2017 13:30

W Warszawie 75 największych kancelarii prawnych zajmuje obecnie ponad 105 tys. mkw. powierzchni biur

W Warszawie 75 największych kancelarii prawnych zajmuje obecnie ponad 105 tys. mkw. powierzchni biurowej - podaje CBRE

Foto: Fotolia.com

Rynek usług prawniczych w Polsce jest w fazie aktywnego rozwoju, a Warszawa jest najbardziej rozwiniętym rynkiem w kraju, z największą liczbą prawników - wynika z najnowszego badania firmy CBRE „Legal Sector in Warsaw".

Atrakcyjna stolica Polski

- Globalnie nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na usługi prawne. Jak dotąd w wielu krajach cały sektor nie powrócił do poziomu sprzed recesji. Wpływ kryzysu ekonomicznego skłonił rynek usług prawnych do znacznego przeobrażenia, a zwłaszcza do zmiany struktury modelu biznesowego, czego skutkiem jest przenoszenie usług do lokalizacji bardziej atrakcyjnych kosztowo - mówi Mikołaj Sznajder, ekspert Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Podkreśla, że sytuacja branży prawnej w Polsce jest odwrotna niż ta, która jest na świecie. Jego zdaniem warunki panujące na warszawskim rynku usług prawniczych są zdecydowanie korzystniejsze od sytuacji rynku prawnego w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

- Warszawa ze względu na atrakcyjne warunki finansowe, duży zasób nowoczesnej powierzchni biurowej oraz świetnie wykształconych prawników, od kilku lat jest wybierana przez firmy prawnicze na lokalizację swojego biznesu. Aktywność najemców z tego sektora nie słabnie i nie spodziewam się, żeby w najbliższych kwartałach miało to ulec zmianie - komentuje Mikołaj Sznajder.

Obniżanie kosztów najmu

Ze względu na spadającą rentowność sektora w skali globalnej, międzynarodowe korporacje obniżają koszty działalności poprzez redukcję wynajmowanej powierzchni biurowej, bądź tzw. off-shoring, czyli przeniesienie swoich centrów usług wspólnych do lokalizacji o niższych kosztach utrzymania.

Głównym beneficjentem tego trendu w naszym regionie Europy jest Polska. W Warszawie 75 największych kancelarii prawnych zajmuje obecnie ponad 105 tys. mkw. powierzchni biurowej.

- Warszawa to globalnie rozpoznawalna i wiodąca lokalizacją dla sektora BPO/SSC w regionie Centralnej i Wschodniej Europy. Polską specjalnością jest obsługa firm w zakresie usług finansowych i księgowych oraz outsourcing IT. Outsourcingowy trend zyskuje na popularności również w sektorze prawnym - opowiada Piotr Pikiewicz, starszy konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, CBRE. - Przykładami międzynarodowych firm prawniczych, które zdecydowały się na ulokowanie swoich centrów usług wspólnych w Warszawie są m.in. DLA Piper, Linklaters oraz Dentons.

W Warszawie międzynarodowe korporacje zwykle lokują swoje biura w najbardziej prestiżowych budynkach biurowych takich jak Rondo 1, Warsaw Financial Center oraz Q22 lub w kamienicach takich jak Jasna 26, Plac Małachowskiego czy Le Palais.

Rynek usług prawniczych w Polsce jest w fazie aktywnego rozwoju, a Warszawa jest najbardziej rozwiniętym rynkiem w kraju, z największą liczbą prawników - wynika z najnowszego badania firmy CBRE „Legal Sector in Warsaw".

Atrakcyjna stolica Polski

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu