fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Pierwsza synagoga w powojennej Polsce powstanie w Łodzi

Design
W Łodzi powstanie pierwsza w powojennej Polsce nowa synagoga. Będzie nie tylko obiektem religijnym, ale także komercyjnym. Wraz z synagogą powstanie trzygwiazdkowy hotel.

Synagoga i hotel powstaną na terenie działki przy ulicy Pomorskiej 18 w śródmieściu Łodzi. Obecnie stoi tam zabytkowa willa z 1875 roku, w której mieści się Dom Gościnny, przy którym działa sklep i niewielka restauracja.

W 1934 budynki zostały sprzedane Gminie Wyznaniowej Żydowskiej i stały się jej siedzibą. Po zakończeniu II wojny obiekty przeszły do rąk Skarbu Państwa i umieszczono w nim filię Uniwersytetu Łódzkiego. Dopiero w roku 1997 budynek wrócił do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i został gruntownie wyremontowany. Otwarto w nim klub seniora, dom gościnny oraz biura i sale wykładowe.

Spółka Linat Orchim, która reprezentuje gminę, chce przebudować dom gościnny i zamienić go w 3-gwiazdkowy hotel z 129 pokojami, którego integralną cześć ma stanowić synagoga, która będzie w stanie pomieścić około 100 wiernych. Obiekt ma mieć dwie kondygnacje naziemne o powierzchni 114 metrów kwadratowych. W budynku ma też być centrum edukacji oraz restauracja.

Projekt nowej synagogi i hotelu przygotowała łódzka pracownia Design Lab Group, a inwestor obecnie czeka na pozwolenie na budowę. Jeśli ją uzyska to do 2021 roku w łodzi powstanie nowy hotel i nowa synagoga, pierwsza w Łodzie od zakończenia II wojny światowej.

Gmina dostała już dofinansowanie na budowę obiektu z unii Europejskiej w wysokości 4,5 mln złotych. Cała inwestycja ma kosztować 15 mln złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA