Komercyjne

W 10 kamienicach w sercu Gdańska powstanie hotel

Kamienice na Długim Targu w Gdańsku
materiały partnera
Po trzech nieudanych próbach dziesięć kamienic naprzeciw fontanny Neptuna i Dworu Artusa na gdańskim Długim Targu zostało wreszcie sprzedanych. Nowy właściciel przerobi je na hotel

Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) będąca właścicielem tej nieruchomości sprzedała ją spółce Hotelsberg za 48,8 miliona złotych. Nabywca kamienic zamierza urządzić w ich wnętrzu luksusowy hotel. Prowadzone będą rozmowy z największymi sieciami hotelowymi, jak Hilton czy Sheraton. W najbliższym czasie rozpoczną się także prace projektowe.

- Zależy nam, na odbudowie z największą starannością i dbałością o każdy detal. Naszym celem jest rewitalizacja obiektu, który na powrót stanie się wizytówką Gdańska - zapewnia Krzysztof Król, przedstawiciel inwestora. Inwestor planuje „stworzenie obiektu, który będzie zapraszał do wnętrz mieszkańców, turystów, w którym będzie mieściła się restauracja, kawiarnie, puby". We wnętrzach hotelu mają powstać galerie sztuki i bursztynu.

Uporządkowany zostanie również teren w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu. Przedsięwzięcie w najbardziej prestiżowej części Gdańska ma być przeprowadzone w ciągu trzech lat.

Ofertę inwestycyjną nieruchomości Długi Targ 1-10 wysłano do 103 wybranych przez PwC firm polskich i zagranicznych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się czterech potencjalnych inwestorów. Wśród nich znalazły się firmy deweloperskie i inwestycyjne - dwie z Polski, a po jednej z Francji i Austrii. Ocenie podlegało wiele elementów. Kluczowe były warunki finansowe, wiarygodność oferenta, koncepcja inwestycji hotelowej, proponowany projekt architektoniczny. - Szukaliśmy wiarygodnego inwestora, który nie tylko spełni nasze oczekiwania finansowe, ale którego koncepcja zagospodarowania nieruchomości będzie dostosowana do funkcji, jaką ta część miasta pełni dla turystów i mieszkańców – mówi Łukasz Żelewski, prezes ARP. Hotelsberg jest spółką z polskim kapitałem. Wchodzi w skład działającej na Pomorzu grupy Landsberg produkującej wyroby stalowe dla budownictwa.

Powierzchnia całkowita zespołu dziesięciu zabytkowych kamienic o numerach 1-10 przy ul. Długi Targ wynosi 3,3 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnia całkowita działki inwestycyjnej wynosi ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Kamienice 1-8 są budynkami pięciokondygnacyjnymi z poddaszami. Kamienice 9 i 10 są obiektami sześciokondygnacyjnymi.

Według władz Gdańska, nowa inwestycja odpowiada na zwiększający się ruch turystyczny i biznesowy w Trójmieście. - Gdańsk jest drugim z najchętniej odwiedzanych w miesiącach letnich miejscowości nadmorskich w Polsce. Dane GUS potwierdzają rosnące zapotrzebowanie na miejsca noclegowe nad morzem – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ocenia się, że Trójmiasto ma najlepsze perspektywy dla rozwoju branży hotelarskiej w Polsce. Gdańsk, Sopot i Gdynia przyciągają nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale także wieloma kongresami, targami, konferencjami. Według danych STR Global w 2016 roku średni wskaźnik przychodu na pokój był w Trójmieście najwyższy spośród największych miast w Polsce.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL