fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Będzie wreszcie internet w pendolino?

Rzeczpospolita, Marta Bogacz
Instalację bezprzewodowego internetu w najdroższych pociągach miałby przeprowadzić Alstom.

Od momentu, w którym na polskich torach pojawiły się popularnie pendolino i obsługujące najwyższą klasę połączeń PKP Intercity, problemem zgłaszanym przez wielu pasażerów był brak WiFi. Zamówione przez PKP Iintercity składy nie są wyposażone w urządzenia do obsługiwania bezprzewodowego internetu. To jednak może się niedługo zmienić.

PKP Intercity opublikowało tzw. ogłoszenie ex ante dotyczące instalacji systemu WiFi w pociągach Pendolino. Ma to wykonać ich producent – Alstom. A po zainstalowaniu urządzeń, przenieść licencję oprogramowania na zamawiającego i dostarczyć także pełną dokumentację techniczną. Jednak to Alstom będzie się zajmował później utrzymywaniem systemu, podobnie, jak zajmuje się utrzymaniem pociągów.

Zdaniem PKP IC, jak informuje „Rynek Kolejowy”, tylko Alstom może wykonać instalację systemu bezprzewodowego dostępu do internetu w wyprodukowanych przez siebie pociągach. Dlatego też zamiast przetargu umieszczone zostało ogłoszenie ex ante w Suplemencie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Celem ogłoszenia jest umożliwienie innym firmom, mogącym być potencjalnymi wykonawcami systemu, zapoznanie się z zamówieniem i ewentualne zakwestionowanie wyboru oferty.

Internet w pendolino stał się już wręcz mityczny – PKP Intercity wciąż przesuwało terminy, w których to udogodnienie miałoby się dla pasażerów pojawić. Przykładowo w marcu 2017 roku jako możliwy termin pojawienia się WiFi w ED250 podawano lato 2017, ale deklarowano też, że może się on przesunąć na 2018 rok. Co też się stało.

Ciężko stwierdzić, jak szybko Alstom będzie mógł zainstalować odpowiednie systemy w pociągach. Nie należy się więc spodziewać, że w te wakacje będzie już można skorzystać z szybkiego internetu w pendolino. Niestety, konstrukcja nowoczesnych pociągów, w połączeniu z relatywnie słabym zasięgiem operatorów wzdłuż tras kolejowych, utrudnia przy tym znacząco korzystanie z innych form dostępu do internetu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA