fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Tomczyk: Lewica niczego wczoraj nie wynegocjowała

Cezary Tomczyk
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Myślę, że czas na obalenie kilku mitów. Dla wszystkich na początku jest potrzebna ważna deklaracja: wszyscy wiemy, że te pieniądze (z Funduszu Odbudowy - red.) do Polski tak czy tak trafią - mówił w rozmowie z Radiem Zet szef klubu KO, Cezary Tomczyk, członek zarządu Platformy Obywatelskiej.

We wtorek doszło do rozmów między klubem Lewicy a premierem Mateuszem Morawieckim na temat poparcia Lewicy dla Funduszu Odbudowy. Po spotkaniu Lewica ogłosiła, że PiS zgodził się na jej postulaty (m.in. sfinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy budowy 75 tys. mieszkań na wynajem oraz przekazanie blisko miliarda złotych szpitalom powiatowym).

- Zadaniem opozycji jest zabezpieczenie tych pieniędzy, aby nie zostały rozkradzione przez partię oszustów, PiS - dodał Tomczyk.

- Ja jestem absolutnie przekonany, że te pieniądze do Polski trafią. Dzisiaj, w związku z tym, że PiS nie ma większości, że Solidarna Polska nie chce głosować (za Funduszem Odbudowy - red.). Naszym zadaniem jest zabezpieczenie pieniędzy - jeśli ktoś robi coś takiego jak wczoraj Lewica, to będą z tego problemy. Lewica wczoraj nie wynegocjowała nic - to są rzeczy, które są już zapisane w Krajowym Planie Odbudowy - mówił szef klubu KO.

- To są rzeczy, z którymi przyszedł do Senatu pan minister (Waldemar) Buda. Nie ma tam nic nowego. To jest niszczenie negocjacji, które są przed nami i ja dzisiaj wzywam Lewicę, by wróciła do wspólnego stołu z opozycją - dodał.

- PiS nie ma większości. Większość ma w tej sprawie opozycja. W związku z tym opozycja musi postawić takie warunki, które będą zagwarantowane w ustawie, a nie gwarantowane słowem honoru (Mateusza) Morawieckiego, który dwa razy został skazany za kłamstwo - kontynuował Tomczyk.

- Jeżeli rozbije się w Polsce opozycję, to nigdy nie wygramy z PiS-em - podsumował.

- My razem możemy zrobić wszystko, w Sejmie i w Senacie, ustawowo zapisać warunki, jakich chcemy - przekonywał.

Tomczyk nie chciał odpowiedzieć na pytanie jak, w obecnej sytuacji, ws. ratyfikowania Funduszu Odbudowy zagłosuje w Sejmie klub KO.

- Przed nami wielka batalia o to, jak zabezpieczyć te pieniądze - podkreślił. - Potrzebna jest ustawa ratyfikacyjna, w której jasno będą zapisane twarde warunki na jakich PiS będzie mógł wydawać te pieniądze w Polsce - dodał.

- Lewica rozbiła jedność opozycji, czas wrócić do wspólnego stołu - stwierdził.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA