fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Iran przekaże czarne skrzynki Ukrainie

AFP
Władze Ukrainy poinformowały, że Iran jest gotowy do przekazania czarnej skrzynki z pokładu zestrzelonego w ubiegłym tygodniu samolotu pasażerskiego.

Boeing 737 rozbił się w ubiegłą środę chwilę po starcie. Samolotem lecącym z Teheranu do Kijowa podróżowało 176, wszyscy zginęli. 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy poinformował, że najpierw czarne skrzynki zbadają eksperci irańscy i kanadyjscy, ponieważ najwięcej obywateli tych państw zginęło w katastrofie. 

Później Iran ma przekazać czarne skrzynki Ukrainie. 

Wadym Prystajko podkreślił jednocześnie, że liczy na natychmiastowe przekazanie dowodów, ponieważ wymaga tego niezależne i obiektywne śledztwo.

Początkowo Iran zaprzeczał, by doszło do zestrzelenia samolotu. Przyznano później, że wystrzelenie dwóch pocisków było "błędem ludzkim".

W przyszłym tygodniu przedstawiciel Iranu ma przybyć do Kijowa, by oficjalnie przeprosić i złożyć wyjaśnienia w sprawie katastrofy.

Wczoraj  Kanada, Ukraina, Szwecja, Afganistan i Wielka Brytania wydały pięciopunktowy plan współpracy z Iranem w ramach trwającego dochodzenia. Wezwano do pełnego dostępu do materiałów dla zagranicznych ekspertów.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA