fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Iran: Zniszczona czarna skrzynka z ukraińskiego samolotu

AFP
Kierujący irańską agencją lotnictwa cywilnego Ali Abedzadeh poinformował, że Iran może potrzebować pomocy z zewnątrz w celu odkodowania informacji z czarnej skrzynki ukraińskiego samolotu, który rozbił się pod Teheranem. Przekazał, że jest ona uszkodzona.

- Iran ma możliwości i wiedzę, by odczytać informacje z czarnej skrzynki. Wszyscy to wiedzą - powiedział Ali Abedzadeh w rozmowie z CNN.

Jednocześnie dodał, że "czarna skrzynka z ukraińskiego Boeinga 737 jest uszkodzona". Szef irańskiej agencji lotnicza poinformował, że dziś do Teheranu przybyli ukraińscy eksperci. Od jutra zaczną się wspólne prace nad gromadzeniem informacji z czarnych skrzynek.

- Jeśli dostępny sprzęt będzie niewystarczający do uzyskania informacji, Iran zleci to ekspertom z Francji lub Kanady - zapowiedział Abedzadeh. - Cokolwiek to przyniesie, zostanie opublikowane i ogłoszone światu - dodał.

Ekspert ds. lotnictwa Richard Quest uważa, że Iran będzie potrzebował pomocy doświadczonych specjalistów, jeśli okaże się, że czarne skrzynki są uszkodzone. 

Amerykańskie media podały, powołując się na źródła w Pentagonie, że ukraiński samolot prawdopodobnie został przypadkowo zestrzelony przez irańskie wojsko. 

Stacja CBS podała, że amerykański wywiad wykrył dwa wystrzały rakiet, które pochodziły prawdopodobnie z systemów rakietowych SA-15 Gauntlet.

Abedzadeh odrzucił tę teorię. - Jak samolot może zostać trafiony przez rakietę lub pocisk, a następnie pilot próbuje zawrócić na lotnisko? - pytał.

We wczorajszej katastrofie zginęło 176 osób.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA