fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Eksplozja irańskiej rakiety. Winna "usterka techniczna"

AFP PHOTO / SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES
Iran przyznał, że w Narodowym Centrum Kosmicznym Chomeiniego doszło do eksplozji rakiety. Przyczyną wybuchu miała być usterka techniczna.

Zdjęcia satelitarne ukazujące skutki eksplozji zostały opublikowane w zeszłym tygodniu. Na Twitterze jedną z fotografii opublikował prezydent USA. Donald Trump napisał, że Stany Zjednoczone nie mają nic wspólnego z "katastrofalnym wypadkiem podczas ostatnich przygotowań do startu" rakiety Safir SLV. "Życzę Iranowi wszystkiego dobrego i powodzenia w ustaleniu, co było przyczyną wybuchu" - napisał Donald Trump.

Wpis amerykańskiego prezydenta skrytykował w poniedziałek rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei. - Nie rozumiemy, dlaczego prezydent USA z ekscytacją umieszcza na Twitterze zdjęcia satelitarne. To niezrozumiałe - powiedział, cytowany przez agencję AP. Jak dodał, może władze Stanów Zjednoczonych zajmują się "takimi sprawami" z uwagi na brak tematów związanych z Iranem.

Rabiei poinformował, że do eksplozji rakiety doszło na testowej, nie głównej platformie startowej. - Żaden satelita nie został jeszcze skierowany nad wyrzutnię - powiedział rzecznik.

Ostatni wypadek to trzecia eksplozja rakiety w Narodowym Centrum Kosmicznym Chomeiniego.

Waszyngton protestował przeciw programowi rakietowemu Teheranu argumentując, że testowane przez Iran technologie mogą być przez ten kraj wykorzystywane do opracowywania pocisków balistycznych. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywała Iran do niepodejmowania żadnych działań związanych z pociskami balistycznymi.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA