fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Niemcy kupili legendarne amerykańskie wydawnictwo

Książki
Adobe Stock
Koncern medialny Bertelsman kupuje legendarne wydawnictwo Simon&Schuster. Transakcja opiewa na 2,18 mld dolarów.

Viacom CBS, właściciel wydawnictwa, potwierdził transakcję. Nowym właścicielem wydawnictwa będzie Penguin Random House - należący do niemieckiego Bertelsmana.

Zakończenie akwizycji zaplanowano na pierwszą połowę 2021 r. po uzyskaniu zgód odpowiednich instytucji regulacyjnych.

Simon&Schuster zostało założone w w 1924 roku przez Richarda L. Simona i M. Lincolna Schustera i co roku wydaje ponad 2 tysiące książek. Wśród autorów wydawnictwa są nie tylko Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Dan Brown, Stephen King, Doris Lessing i Ursula K. Le Guin, ale także Hillary Clinton, Donald Trump czy Carrie Fischer.

Viacom CBS poinformował, że wpływy z transakcji zostaną przeznaczone na inwestycje w platformy streamingowe, sfinansowanie dywidendy i spłatę zadłużenia.

W sumie kupnem Simon&Schuster zainteresowanych było 25 różnych firm, w tym także koncern News Corp, właściciela wydawnictwa HarperCollins czy francuska grupa medialna Vivendi. Rozmowy w sprawie sprzedaży trwały kilka miesięcy a oferta Bertelsmana okazała się najkorzystniejsza.

Simon & Schuster jest jednym z pięciu największych wydawnictw w USA, z cennym zasobem uznanych i znanych pisarzy oraz bestsellerów. Jest też jednym z niewielu wydawnictw USA, które było w stanie oprzeć się konkurencji ze strony Amazona oraz zakłóceniom spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Ostatnio wydało m.in. "Rage" książkę dziennikarza Boba Woodwarda o prezydenturze Donalda Trumpa a także wspomnienia rodzinne siostry prezydenta Mary Trump "Too Much and Never Enough.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA