fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Tablety wracają do łask. To efekt lockdownu

Adobe Stock
Nie ma już śladu po chwilowym boomie na komputery wywołanym pandemią. Ale jest nowy hit sprzedaży.

Tablety to kategoria produktów, której sprzedaż od paru lat nie rosła, wręcz spadała. Popyt powrócił jednak dzięki epidemii. W wyniku lockdownu zwiększył się popyt na urządzenia mobilne, które sprawdziłyby się w zdalnej pracy i nauce. Smartfony były zbyt małe, a pecety – za drogie. Wybór padł na elektroniczne tabliczki.

W II kwartale ich globalna sprzedaż wystrzeliła. Jak podaje firma IDC, wzrost sięgnął 19 proc. Ale szacunki Canalys są jeszcze bardziej optymistyczne. Wynika z nich, że kupiono aż 37,5 mln tych urządzeń, a to o 26 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wygrane okazały się trzy firmy oferujące sprzęt z systemem operacyjnym Android. Sprzedaż Lenovo wzrosła o 53 proc., Huawei o niemal 45 proc., a Samsunga – o ok. 40 proc. Zwyżki zanotował też Apple. Popyt na jego iPady skoczył o ok. 20 proc., choć udziały tej firmy w rynku w II kwartale mimo to stopniały z 40 do 38 proc.

Wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy będzie kontynuowany. Ishan Dutt, analityk Canalys, podkreśla, że tablety przeżywają renesans. – Możliwość wirtualnej współpracy, a także przeglądania i interakcji z treściami cyfrowymi stała się kluczowa. Pandemia koronawirusa zwiększyła konkurencję o dostęp do wspólnego ekranu w gospodarstwach domowych, a tablety pomagają rozwiązać ten problem, umożliwiając każdemu członkowi rodziny posiadanie własnego urządzenia. Tablety są bardziej ekonomiczne niż komputery – komentuje ekspert.

Digitimes Research prognozuje, że w III kwartale br. producenci, chcąc zaspokoić zapotrzebowanie na rynek, dostarczą aż o 60,5 proc. więcej urządzeń niż w II kwatale. To oznacza, że rynek tabletów w ujęciu rocznym urośnie o co najmniej kolejne 21 proc.

Na rynku PC boom wywołany pandemią owocował w II kw. wzrostem sprzedaży o jedną czwartą. Zyskiwały laptopy. Ten trend jednak słabnie, a w przypadku urządzeń stacjonarnych widać spadki: popyt na nie stopniał o 26 proc. r./r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA