fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Administracja Joe Bidena nie zniesie szybko antychińskich ceł

Joe Biden
Joe Biden
AFP
Jest mało prawdopodobne, aby administracja Joe Bidena zniosła cła na chińskie towary w perspektywie krótkoterminowej. Jednak Chiny i Stany Zjednoczone mogą znaleźć kompromis, zwiększając wyłączenia taryfowe jako sposób na zmniejszenie napięć - uważa chiński think-tank.

Mimo, iż zwolennicy wolnego handlu w USA lobbują za tym by Waszyngton użył obniżek ceł jako narzędzia do nowych negocjacji handlowych z Chinami, cła prawdopodobnie utrzymają się - wynika z raport forum China Finance 40 (CF40), chińskiego think-tanku finansowego, którego członkowie są finansistami, członkami instytucji, finansowych oraz środowisk akademickich.

Jednak w obliczu presji inflacyjnej w pierwszej połowie tego roku w Stanach Zjednoczonych Waszyngton może dążyć do zmniejszenia obciążeń celnych poprzez wyłączenia taryfowe, co pozwoliłoby uniknąć problemów w Kongresie i złagodzić presję polityczną - napisano w raporcie.

Administracja Bidena prowadzi kompleksowy przegląd polityki handlowej USA-Chiny przed wygaśnięciem umowy fazy 1 pod koniec 2021 r. - przypomina agencja Reutera. W raporcie zauważono, że rząd USA zachował karne cła za 370 mld dol. na chiński eksport do Stanów Zjednoczonych.

Z raportu wynika także, że administracja Biden jest bardziej zaniepokojona wpływem chińskiego wsparcia dla sektora technologicznego i chciała, aby Stany Zjednoczone skupiły się na własnym wsparciu technicznym.

„W okresie administracji Bidena konkurencja technologiczna i konfrontacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w cyberprzestrzeni będą się nasilać" - uważają autorzy raportu i przewidują wzmożoną konkurencję między tymi dwoma krajami w zakresie tworzenia międzynarodowych reguł wokół nowych technologii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA