fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Wielkanoc i majówka zaszkodziły CCC

ROL
O jedną piątą niższe niż przed rokiem były obroty w tzw. porównywalnych sklepach sieci CCC w kwietniu. I choć grupa dzięki przejęciom i e-handlowi notuje spory wzrost, wartość jej akcji dziś znowu spada.

Po silnym spadku notowań akcji CCC wywołanym przez wstępne dane finansowe obuwniczej grupy za I kwartał tego roku, podane do wiadomości 27 kwietnia, opublikowane w pierwszy poniedziałek maja dane o sprzedaży w kwietniu początkowo nie wstrząsnęły inwestorami. Kurs akcji polkowickiej firmy o godzinie 10.06 był minimalny (papier kosztował 204,2 zł, o 0,10 proc. mniej niż na poprzedniej sesji). Jednak już przed południem kurs osunął się poniżej 200 zł, spadając o 2,64 proc.

Grupa CCC (z wyłączeniem biznesu w Niemczech) w kwietniu zanotowała 524,2 mln zł przychodu. To o 20 proc. niż rok wcześniej, ale analitycy zwracają uwagę na to, że przychody samego CCC (z pominięciem firm przejętych, takich jak eobuwie.pl, Karl Voegele, czy Gino Rossi) zanotowało w tym czasie spadek przychodów. Według naszych obliczeń, wyniosły one 333,1 mln zł, o około 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Sklepy detaliczne CCC, odpowiadające za największą część przychodów grupy, w kwietniu zanotowały 2-proc. spadek przychodu (do 320 mln zł). Z kolei hurtowa sprzedaż CCC wyniosła 13,1 mln zł, o 21 proc. mniej niż przed rokiem.

Uwzględniając sklepy Karl Voegele, Gino Rossi oraz rozbudowywaną sieć salonów eobuwie.pl, przychody ze sprzedaży detalicznej grupy CCC wyniosły w kwietniu 376 mln zł, o 14 proc. więcej niż przed rokiem, podczas, gdy powierzchnia handlowa grupy urosła rok do roku o 38 proc. do prawie 689 tys. m kw.

Zdaniem Konrada Księżopolskiego, szefa analityków w Haitong Banku, dane należy odczytywać negatywnie.

Wylicza, że z pominięciem efektu przejęć, powierzchnia tradycyjnych sklepów CCC urosła rok do roku o około 21 proc., co w zestawieniu z 2-proc. spadkiem przychodów, daje to około 22-23 proc. spadek obrotów w sklepach porównywalnych.

Haitong Bank przypomina, że w tym roku kwiecień był nieco krótszy (w rozumieniu dni handlu – red.) za sprawą Wielkanocy i efektu majówki.

Druga pod względem wagi pozycja przychodów grupy, e-handel, odpowiadała w kwietniu za 133,8 mln zł, o 48 proc. więcej niż przed rokiem. Gros tej kwoty to wpływy eobuwie.pl (bez sklepów fizycznych): 127,4 mln zł, czyli o 41 proc. więcej niż przed rokiem.

Trzecia pozycja - sprzedaż hurtowa – odpowiadała za nieznaczną część przychodów grupy, bo 14,4 mln zł (spadek o 13 proc. rok do roku).

Narastająco po czterech miesiącach tego roku przychody Grupy CCC wynoszą 1,56 mld zł, o 43 proc. więcej niż w tym samym czasie 2018 r.

Gino Rossi, które należy do CCC w 66 procentach, podało niezależnie, że w kwietniu zanotowało 10,2 mln zł przychodu (spadek o 29 proc. rok do roku), a po czterech miesiącach tego roku 36,5 mln zł (spadek o 27,2 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA