fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustawa zamykająca sklepy. Tylko stacje paliw zyskają na niedzielnym zakazie

123RF
Ustawa zamykająca sklepy w ten dzień miała pomóc polskim sieciom w konkurowaniu z zagranicznymi. Tymczasem boją się one jeszcze większych strat.

W miarę jak zbliża się termin wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, staje się jasne, że nie spełnia ona oczekiwań większości firm na rynku. Najbardziej rozczarowane są polskie sieci – ponieważ jednym z celów ustawy miało być urealnienie konkurencji z wielkimi podmiotami z kapitałem zagranicznym.

Mówiąc wprost: w niedzielę mniejsze podmioty miały mieć szansę na dodatkowy zarobek, ponieważ duże firmy będą musiały wtedy sklepy zamknąć. Tak się nie stanie.

Kto straci na ustawie

– Mamy obawy i zgłaszam je od dawna. Na pewno na ustawie nie zyskamy, 100 proc. naszych klientów z niedzieli nie przyjdzie do nas w inne dni. Część trafi do dużych sieci, a inni i tak zrobią zakupy w weekend – mówi Helena Burzyńska, współzałożycielka sieci Arhelan, prowadzącej ponad 60 sklepów.

Wątpliwości związanych z ustawą nie brakuje też w innych firmach. – Prawo powinno obowiązywać we wszystkie niedziele albo w żadną. Inaczej powstanie zam...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA