Choć Polska jest wciąż jednym z najbardziej nasyconych placówkami handlowymi krajów UE, to nasz rynek kurczy się w bardzo szybkim tempie.
Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska na podstawie baz GUS i innych źródeł wynika, że na koniec 2017 r. liczbę stacjonarnych sklepów można oszacować na 271,2 tys.
– W porównaniu z rokiem poprzednim stanowi to spadek liczby sklepów w sektorze o 4,2 proc. Spadek odnotowano we wszystkich branżach. W ujęciu procentowym najwięcej sklepów, ponad 13 proc. ubyło w branży detalicznej sprzedaży owoców i warzyw – mów Tomasz Starzyk, rzecznik Bisnode Polska.
W ujęciu ilościowym liderem jest sektor sklepów ogólnospożywczych, których zamknięto niemal 4,5 tys. Kilkuset likwidacjami zamykają też rok osiedlowe warzywniaki czy sklepy monopolowe. Ten ostatni sektor w tym roku może mieć jeszcze większe problemy. Posłowie przyjęli bowiem ustawę, która zakłada przekazanie gminom prawa do wprowadzenia ograniczeń, j...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.