fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Włochy: nowy pakiet bodźców

AFP
Włochy zatwierdziły nowy pakiet bodźców, aby pomóc firmom i rodzinom przetrwać kryzys sanitarny w czasie, gdy Rzym będzie czekać na środki z europejskiego funduszu odbudowy

Rząd użyje dodatkowych 25 mld euro z budżetu na złagodzenie skutków ograniczeń w przemieszczaniu się na gospodarkę — Odłożyliśmy oddzielnie 12 mld na wspieranie zatrudnienia — powiedział dziennikarzom premier Giuseppe Conte po 3-godzinnym posiedzeniu rządu 8 sierpnia.

Włochy liczą na wstępne przeznaczenie w tym roku części z 209 mld euro grantów i tanich pożyczek, jakie powinny otrzymać z funduszu odbudowy, który zacznie działać w 2021 r. Gospodarka tego kraju bardzo mocno odczuła skutki pandemii, zmaleje w tym roku o 11,2 proc., według prognoz Unii, najbardziej z 27 krajów.

Część pożyczek zostanie przeznaczona na warunkowe przedłużenie o 18 tygodni technicznego bezrobocia, gdy firmy nie zwalniają ludzi z pracy i korzystają z pomocy państwa. Firmy mniej dotknięte kryzysem będą musiały wpłacić pewną część, aby dostać pomoc na okres ponad początkowe 9 tygodni — przewiduje projekt dekretu, jaki trafił do Reutera. Obecnie technicznym bezrobociem jest objęte 12,6 mln Włochów, program pomocy zbliżał się ku końcowi, więc istotne było jego przedłużenie, aby nie doszło natychmiast do kryzysu i załamania się wydatków na spożycie gospodarstw domowych.

Wśród innych decyzji dekret przedłuża do stycznia moratorium na spłatę pożyczek przez małe i średnie firmy oraz pokrywa 4-miesięczne niższe składki emerytalne odprowadzane przez firmy na rzecz nowo zatrudnionych na stałe pracowników. Firmy z najuboższych regionów na południu kraju skorzystają ze zmniejszenia o 30 proc. składek emerytalnych dla wszystkich zatrudnionych, nie tylko ostatnio przyjętych do pracy.

Projekt zezwala rządowi na wydanie w tym roku do 1,5 mld euro na podwyższanie kapitału w firmach z udziałami skarbu państwa. Dodatkowe 500 mln euro pójdzie na zachęty dla projektantów najnowocześniejszych samochodów z silnikami spalinowymi, elektrycznymi i z napędem hybrydowym.

Bodźce zwiększą deficyt budżetowy do 11,9 proc. PKB wobec zakładanych w kwietniu 10,4 proc. oraz dług finansów publicznych do 157,6 proc. PKB. Włoski Senat zezwolił kilkanaście dni temu na zwiększenie deficytu w tym roku, aby rząd mógł przyjąć nowy plan wsparcia gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA