fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wenezuela tonie w hiperinflacji

Wenezuela walczy z hiperinflacją
Bloomberg
Dane wenezuelskiej opozycji mówią o tegorocznej inflacji na poziomie 3246 procent. Zagraniczni eksperci ocenia ją na dużo wyższą.

Wzrost cen w Wenezueli w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku przekroczył 1400 procent. Takie dane podała komisja finansowa Zgromadzenia Narodowego (parlament jednoizbowy Wenezueli), kontrolowana przez politycznych przeciwników dyktatora Nicolasa Maduro i jego rządu, informuje agencja TASS.

„Inflacja we wrześniu wyniosła 30 procent, a od początku roku - 1433,58 proc." - poinformowali parlamentarzyści w komunikacie na portalu społecznościowym. W ujęciu rocznym wzrost cen wyniesie 3246 procent.

W lutym bank centralny Wenezueli poinformował, że inflacja w 2019 r wyniosła 9585,5 procent. Zdaniem wenezuelskiej opozycji, która samodzielnie, z braku oficjalnych informacji, od 2017 r przygotowywała raporty o krajowych wskaźnikach gospodarczych, ceny wzrosły w ubiegłym roku o 7 374,4 procent.

Dane Banku Wenezueli są wielokrotnie zaniżone w stosunku do wyliczeń i prognoz MFW i innych finansowych instytutów zagranicznych. Fundusz ocenił poziom inflacji w 2019 r na 200 tysięcy procent. W 2020 r spodziewa się, że inflacja sięgnie pół miliona procent.

Wenezuelski kryzys spowodowany przez skorumpowany i nieudolny reżim Nicolasa Maduro wspierany przez Rosję i Iran, zepchnął kraj na społeczno-gospodarcze dno. Szaleje hiperinflacja, narodowy pieniądz -peso stał się bezwartościowy; w sklepach nie ma podstawowych towarów, a wydobycie ropy, której Wenezuela ma najwięcej na świecie, spadło do poziomu sprzed II wojny światowej.

Według danych ONZ Wenezuelę opuściło już ok. 4,5 mln osób, z czego prawie 80 proc. znajduje się w sąsiednich państwach regionu, głównie w Kolumbii. Według niektórych prognoz, w 2020 roku liczba emigrantów z Wenezueli może wzrosnąć do 6,5 mln.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA