Beata Szydło: plan Morawieckiego ma zielone światło

Plan wicepremiera, ministra rozwoju i ministra finansów Mateusza Morawieckiego ma zielone światło - powiedziała premier Beata Szydło.

Aktualizacja: 29.09.2016 12:50 Publikacja: 29.09.2016 12:36

Premier Beata Szydło (P) oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju oraz szef Komitetu Ekonomiczn

Premier Beata Szydło (P) oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju oraz szef Komitetu Ekonomicznego RM Mateusz Morawiecki (L) podczas konferencji prasowej w KPRM

Foto: PAP

Gospodarka będzie priorytetem dla rządu w kolejnych miesiącach - dodała.

Na konferencji prasowej premier oficjalnie przedstawiła wicepremiera Mateusza Morawieckiego jako nowego ministra finansów.

- Stawiamy na gospodarkę. To gospodarka i rozwój ma być priorytetem tych kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier Szydło.

Podkreśliła, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez wicepremiera Morawieckiego, będzie miał "priorytetowe i zielone przede wszystkim światło".

- Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu - zaznaczyła szefowa rządu.

Jeszcze w czwartek zostanie podpisane rozporządzenie o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, a w piątek odbędzie się jego pierwsze posiedzenie - poinformowała premier Beata Szydło.

- Dzisiaj będzie podpisane rozporządzenie w sprawie powołania Komitetu Ekonomicznego, jutro zapraszamy na pierwsze oficjalne posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - mówiła szefowa rządu.

Morawiecki: deklaruję stabilność finansów publicznych

Minister Morawiecki zadeklarował, że chce doprowadzić do jak najlepszej koordynacji w ramach całej polityki gospodarczej.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ogromna odpowiedzialność i tak w ramach tej koordynacji polityki gospodarczej, rozwojowej, przyspieszenia polityki inwestycyjnej chciałbym też zadeklarować stabilność finansów publicznych; stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - powiedział Morawiecki.

"Ta misja jest wypełnieniem obietnic przed wyborczych, ale również programu Prawa i Sprawiedliwości (...)" - dodał.

W piątek projekt budżetu na 2017 r. trafi do Sejmu

W piątek projekt budżetu na 2017 r. trafi do Sejmu - zapowiedział wicepremier Morawiecki. Zapewnił, że poziom deficytu nie przekroczy 3 proc. PKB, dodatkowe wydatki będą musiały być skompensowane dodatkowymi wpływami.

- Ten budżet zakłada utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. według kryteriów konwergencji i będzie to jeden z niższych deficytów budżetowych w UE - powiedział Morawiecki.

Dodał, że jego zobowiązaniem jest, aby nie przekraczając budżetu wypełnić obietnice wyborcze PiS.

Morawiecki zaznaczył, że w przyszłym roku dojdą koszty związane z dodatkowym kwartałem płatności w ramach programu 500+ oraz - pod koniec przyszłego roku - zmiany w systemie emerytalnym, które będą dodatkowo kosztować.

- To wszystko musi być skompensowane dodatkowymi strumieniami wpływu do budżetu - mówił.

W piątek przedstawimy harmonogram do końca roku; wśród najważniejszych propozycji konstytucja dla biznesu - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Wśród projektów ustaw będzie m.in. pakiet eksportowy, kilka ustaw dotyczących instytucji rozwojowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także takie, które będą dotyczyły wsparcia małych i średnich firm, gwarancji, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacji.

- Prócz tego, wśród 100 zmian dla biznesu na pewno będziemy mieli co najmniej trzy ustawy, które będą grupowały w paczki różne zmiany, chodzi o usprawnienia dla biznesu" - powiedział Morawiecki. Mając na uwadze dyscyplinę finansów publicznych, "chcemy tę stabilność nie tylko utrzymywać, ale ją jeszcze bardziej poprawiać".

- Chcemy też zdecydowanie poprawić ściągalność podatków  - zaznaczył wicepremier.

Do końca roku mogą być gotowe analizy ws. jednolitego podatku

Jest szansa, że do końca tego roku będą gotowe główne analizy dotyczące jednolitego podatku - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki i dodał, że teraz jego jednym z głównych zadań ma być przeprowadzenie budżetu przez Sejm.

Budżet zaproponowany przez pana ministra Pawła Szałamachę jest bardzo profesjonalny i dobry. Zawsze można coś poprawić, nikt nie jest doskonały i nic nie jest doskonałe. W związku z tym będziemy patrzeć na te poszczególne podatki i sektorowe, i pośrednie, i bezpośrednie, przy czym pewne zobowiązania zostały już podjęte. Oczywiście je wykonamy, jak na przykład obniżenie podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych firm o obrotach do 1,2 mln euro - powiedział.

Dodał, że nad jednolitym podatkiem pracuje minister Henryk Kowalczyk.

Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?
Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium
Materiał Płatny
LIST OTWARTY
Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach