Reklama

Jaki model budowy innowacyjnej gospodarki

Państwo nie odgrywa dużej roli w ekspansji ukrytych czempionów – argumentował prof. Simon. Minister Kwieciński odpowiadał: wsparcie dla innowacji jest niezbędne, bo rynek nie jest gotów do ich finansowania.

Publikacja: 05.09.2018 21:00

Podczas sesji plenarnej mówiono m.in., że może istnieć napięcie między chęcią wspierania przez rząd

Podczas sesji plenarnej mówiono m.in., że może istnieć napięcie między chęcią wspierania przez rząd innowacji a pomysłami na uszczelnienie systemu podatkowego

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Wartość eksportu Niemiec w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła w minionej dekadzie ponad 166 tys. dol. To ponadtrzykrotnie więcej niż wartość eksportu per capita Polski. Zagraniczna sprzedaż firm z Korei Płd., która też jest eksportową potęgą, wyniosła w latach 2008–2017 około 100 tys. dol. na mieszkańca. Z czego wynikają te różnice? Zdaniem prof. Hermanna Simona, jednego z najbardziej cenionych na świecie doradców biznesowych, współzałożyciela firmy Simon-Kucher & Partners, sukces eksportowy Niemiec to przede wszystkim wynik tego, że w strukturze tamtejszej gospodarki dominują średniej wielkości przedsiębiorstwa. Wiele z nich to tzw. ukryci czempioni, czyli firmy, które mają do 5 mld euro przychodów, nie są powszechnie znane, ale w swojej niszy rynkowej należą do trzech najważniejszych graczy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Umowa między USA a Japonią ucieszyła rynki
Gospodarka
W polityce handlowej USA najgorsza jest niepewność
Gospodarka
Donald Trump grozi szybkim wykończeniem BRICS. Ani słowa o Rosji
Gospodarka
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka
Jak zmieniła się gospodarka USA i świata po pół roku rządów Trumpa?
Reklama
Reklama