fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Brexitowe tsunami  w Irlandii Płn.

Public Record Office of Northern Ireland, Flickr
Sektor publiczny w Irlandii Płn. ostrzegł, ze twardy brexit będzie mieć głęboki długotrwały wpływ na gospodarkę regionu i może spowodować utratę nawet 40 tys. miejsc pracy.

Według raportu opublikowanego w Belfaście, który przedstawia dowody dostępne dla pionu służby cywilnej i nie stanowi oceny kwestii politycznych, rozstanie z Unią bez umowy zmniejszy eksport do Irlandii o 19 proc. Jeffrey Donaldson z DUP popierającej brexit stwierdził w BBC, że twardy brexit będzie mieć krótkotrwały wpływ na gospodarkę tego regionu, a w dodatku można go złagodzić.

Irlandię Płn. uważa się powszechnie za najbardziej narażoną na zakłócenia gospodarcze, bo graniczy z Irlandią należącą do Unii. Rząd Irlandii nalega, by nie było nowej fizycznej infrastruktury na tej granicy, co stało się głównym spornym punktem  w rozmowach z Brukselą o rozstaniu – pisze Reuter.

Raport ostrzegł ponadto o możliwym wzroście przemytu i uważa, że firmy z Irlandii Płn. mogą odczuć tani import z krajów spoza Unii. Firmy świadczące usługi eksportowe w Irlandii powinny liczyć się ze wzrostem średnich kosztów prowadzenia działalności o 14,5 punktów procentowych.

Irlandzki resort finansów uważa z kolei, że w krótkim terminie twardy brexit zagrozi 55 tysiącom miejsc pracy po południowej stronie granicy, gdzie liczba zatrudnionych jest trzykrotnie większa. W dłuższym przedziale czasu ta liczba może wzrosnąć do 85 tys. miejsc pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA