fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Szef Bundesbanku: Żadnych nowych pieniędzy dla Grecji

Weidmann: żadnych nowych pieniędzy dla Grecji
Bloomberg
Jens Weidmann uważa, że Europejski Bank Centralny nie powinien zwiększać ratunkowego finansowania dla Grecji.

Weidmann, który jest też członkiem władz EBC, uważa, że że kontrola kapitału w Grecji powinna być utrzymana dopóki nie osiągnie on porozumienia z wierzycielami. - Bank centralny musi pokazać gdzie są granice - podkreślił Weidmann na konferencji prasowej po posiedzeniu Bundesbanku.

- Eurosystem nie powinien zwiększać zaopatrzenia w płynność, a kontrola kapitału powinna być utrzymana dopóki właściwy pakiet wsparcia nie zostanie uzgodniony przez wszystkie strony i wypłacalność zarówno rządu Grecji jak i jej systemu bankowego nie zostaną zapewnione - powiedział Jens Weidmann.

Jego zdaniem trzeba jasno powiedzieć, że odpowiedzialność za dalszy los pomocy finansowej dla Grecji leży w rekach samych Aten oraz jej europejskich partnerów, a nie rady EBC. Weidman podkreślił, że wprowadzenie kontroli kapitału to "krok w dobrą stronę".

Europejski Bank Centralny zdecydował, że utrzyma dotychczasową kwotę pieniędzy dostępnych dla greckich banków w ramach programu ELA na poziomie ok. 89 mld euro. Grecki rząd wprowadził kontrolę kapitału zamykając banki. Pozwolił Grekom na wypłacanie z bankomatów tylko 60 euro dziennie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA