fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Oxford Economics: Gospodarka pogrąży Trumpa?

AFP
Donald Trump ma obecnie szanse na zdobycie jedynie 35 proc. głosów w listopadowych wyborach prezydenckich – mówi model stosowany przez firmę Oxford Economics. Model ten został stworzony przez Raya Faira, ekonomistę z Uniwersytetu Yale i niemal zawsze sprawdzał się w ciągu ostatnich 72 lat.

Model stosowany przez Oxford Economics opiera się przede wszystkim na kluczowych wskaźnikach gospodarczych: stopie bezrobocia, inflacji, dochodach ludności. Przed pandemią wskazywał na zwycięstwo Trumpa. Przyznawał mu 55 proc. głosów. Pandemia oraz towarzyszący jej kryzys gospodarczy mocno jednak zmieniły sytuację. Oxford Economics przewiduje, że takie kluczowe stany jak Iowa, Wisconsin, Michigan, Pensylwania, Ohio, Missouri i Karolina Południowa przypadną kandydatowi demokratów Joe Bidenowi. Biden będzie miał 328 głosów elektorskich a Trump 210.

Analitycy Oxford Economics wskazują, że kluczowy dla wyniku wyborów będzie kształt ożywienia gospodarczego. Jeśli będzie ono szybkie, Trump odzyska szansę na zwycięstwo.

Stosowany przez nich model pomylił się tylko dwukrotnie: w 1968 i 1976 r. W 2016 r. wskazał na to, że Hillary Clinton zdobędzie większość głosów. Rzeczywiście zdobyła, ale Trump uzyskał więcej głosów elektorskich, czego model już nie przewidział.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA