fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Szósty rok poniżej normy

Bloomberg
Światowa gospodarka urośnie w tym roku o 2,5 proc. To będzie już szósty z rzędu rok wzrostu w tempie poniżej długoterminowej normy na poziomie 3 proc. – przewidują ekonomiści firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes.

W 2015 r. światowy PKB powiększył się o 2,6 proc. „W tym roku kraje odpowiadające za 70 proc. światowego PKB będą się rozwijały wolniej, niż w ub.r., albo będą w recesji" - zauważył Ludovic Subran, główny ekonomista EH.

Spowolnienie wzrostu odnotują według niego m.in. dwie największego gospodarki globu: USA i Chiny. Dwie spośród największych gospodarek wschodzących – Brazylia i Rosja – będą się nadal kurczyły.

Wśród przyczyn niemrawego wzrostu światowej gospodarki EH zapaść w handlu międzynarodowym. W tym roku wartość globalnej wymiany handlowej zmniejszyć ma się o 2 proc., po zniżce o 10 proc. w ub.r.

Na to nakładają się labilne przepływy kapitałowe. "Wyzwaniem stojącym przed światową gospodarką są wzrosty i spadki przepływów kapitałowych, które powodują chaos w notowaniach walut i akcji spółek na rynkach wschodzących" – powiedział Subran.

Subran podkreślił też, że słabnie wpływ łagodzenia polityki pieniężnej na realną gospodarkę. Tymczasem w innych obszarach polityki gospodarczej rządy wykazują się inercją.

W związku z lekkim pogorszeniem koniunktury i zawirowaniami geopolitycznymi, Euler Hermes, specjalizujący się w ubezpieczeniach kredytów handlowych, zrewidował swoje oceny ryzyka prowadzenia działalności w kilku krajach.

W I kwartale br., w ocenie EH, zmalało ryzyko prowadzenia działalności m.in. w Chorwacji, Grecji i Argentynie, wzrosło zaś w m.in. w Singapurze i Hongkongu oraz RPA i Brazylii.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA