fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Czy Fed zatańczy Twista?

Fed
Bloomberg
Analitycy wskazują, że Fed może zareagować na szybki wzrost rentowności amerykańskich obligacji uruchamiając kolejną odsłonę Operacji Twist, czyli modyfikując zakupy aktywów w ramach programu QE

Operacja Twist to nazwa mechanizmu, w ramach którego Fed sprzedawałby krótkoterminowy dług znajdujący się w jego portfelu a kupował długoterminowy. Miałoby to na celu kształtowanie krzywej rentowności. Rezerwa Federalna przeprowadzała Operację Twist po raz pierwszy już w 1961 r., a później w latach 2011-2012. Przyczyniła się ona do tego, że rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła z 3,75 proc. w lutym 2011 r. do 1,44 proc. w lipcu 2011 r.

- Operacja Twist 3.0 „zabiłaby trzy ptaszki jednym kamieniem", czyli: podniosłaby krótkoterminowe rentowności, ustabilizowałaby długoterminowe a zrobiłaby to w sposób neutralny dla rezerw, tak że spadłaby presja banków na trzymanie więcej kapitału – twierdzi Mark Cabana, strateg Bank of America i zarazem były pracownik nowojorskiego Fedu. Jego zdaniem Fed szybko nie przystąpi jednak do realizacji Operacji Twist. – Będzie potrzebował dalszych oznak pogorszenia płynności i warunków rynkowych, zarówno na początku, jak i na końcu krzywej rentowności – dodaje Cabana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA