fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rada Dialogu Społecznego: Walczcie z pandemią zamiast szukać tematów zastępczych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Partnerzy społeczni Rady Dialogu Społecznego zaapelowali do władz o dialog i współdziałanie w walce ze skutkami pandemii koronawirusa, a nie „szukanie tematów zastępczych”.

Rada Dialogu Społecznego, reprezentująca najważniejsze organizacje gospodarcze i społeczne w Polsce, skierowała apel do przedstawicieli władzy publicznej, by skoncentrowały teraz swoją uwagę na zagrożeniu epidemiologicznym i podjęły realne działania na rzecz odbudowy bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków i ograniczenia  skutków gospodarczych pandemii.

„Dziś – z perspektywy rosnących wykładniczo zachorowań i wzrostu zgonów ofiar COVID-19 w Polsce – każdy przypadek poszukiwania tematów zastępczych, czy podejmowania innych działań kosztem wysiłków na rzecz poprawy sytuacji w sferze ochrony zdrowia, oznacza odpowiedzialność za wzrost zachorowań oraz pogarszanie się sytuacji społecznej i gospodarczej w naszym kraju” - czytamy w apelu.

Rada Dialogu Społecznego przedstawiła szereg konkretnych działań, które rząd powinien pilnie wprowadzić, by przeciwdziałać tragicznym konsekwencjom pandemii. Po pierwsze, jest to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia i „poprawa koordynacji działań w zakresie przeciwdziałania pandemii, w tym natychmiastowe zwiększenie dostępu obywateli do testów na COVID-19, zwiększenie liczby łóżek szpitalnych, w tym zaopatrzenia w respiratory i poprawa sprawności w udzielaniu pomocy potrzebującym”.

Czytaj także: Minister finansów: Nie można wykluczyć zamykania kolejnych branż gospodarki

RDS apeluje też o „przyjęcie koniecznych rozwiązań w systemie edukacji, zwłaszcza w zakresie zwiększenia nakładów, wsparcia finansowego dla samorządów, koordynacji i poprawy współpracy z przedstawicielami oświaty”.

Kolejne działania dotyczą wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników, najmocniej poszkodowanych w wyniku nakładanych przez rząd obostrzeń. Rada żąda natychmiastowego zaprzestania zmian w prawie gospodarczym, które „zwiększają koszty działalności, wprowadzają dodatkowe obciążenia i zbędną biurokrację” oraz apeluje o „wprowadzenie instrumentów ochrony zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników we wszystkich branżach dotkniętych skutkami kryzysu”. 

Partnerzy społeczni proponują też zmiany w zasadach zakazu handlu w niedzielę - przywrócenie na czas pandemii 2 niedziel pracujących w miesiącu i gwarancję co najmniej 2 niedziel wolnych od pracy dla wszystkich pracowników.

I na koniec, Rada Dialogu Społecznego odniosła się ponownie do trwających obecnie w całej Polsce burzliwych protestów będących wynikiem ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Organizacje pracodawców i pracowników zaapelowały o „odłożenie konfliktów i sporów politycznych i ideologicznych, które destabilizując sytuację polityczną i społeczną utrudniają walkę z pandemią, która dziś powinna być wyłączną troską władz publicznych”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA