fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Litwa wprowadziła swoje sankcje wobec Rosji

Bloomberg
Wilno wprowadziło narodowe sankcje wobec Rosji za incydent w Zalewie Kerczeńskim. Litwa jest pierwszym państwem-członkiem NATO, który to zrobił.

„Wiemy, że organizacje międzynarodowe nie wprowadziły żadnych sankcji przeciwko rosyjskim działaniom, ale my wprowadziliśmy swoje narodowe sankcje na znak protestu przeciwko atakowi w Zalewie Kerczeńskim” - oświadczyła Daria Grybauskayte, prezydent Litwy po spotkaniu z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenko.

Litwinka przyznała, że nie jest łatwo być pierwszym wprowadzającym sankcje.

„Otrzymaliśmy osobiste groźby ze strony Rosji, w szczególności moi ministrowie, minister spraw zagranicznych takie otrzymał” - dodała litewska prezydent, cytowana przez agencję BNS.

Czytaj także: Polska i Wielka Brytania chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji 

Nie wiadomo dokładnie, na czym polegają litewskie sankcje. Media ustaliły tyle, że na czarną listę wspólną dla całej Unii, Litwini dodali 20 nazwisk Rosjan odpowiedzialnych za zatrzymanie ukraińskich okrętów i marynarzy w Zalewie Kerczeńskim.

Oznacza to zakaz wjazdu na teren Litwy, prowadzenia tam interesów oraz biznesowych i finansowych kontaktów z partnerami litewskimi. Litewskie banki i firmy nie mogą współdziałać na żadnych polu z osobami z czarnej listy. Jeżeli objęci sankcjami Rosjanie posiadają konta czy lokaty w litewskich bankach, to zostają one automatycznie zamrożone. Nie mają też dostępu do swoich nieruchomości na terenie Litwy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA