fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Jest zgoda na największe IPO świata

Ant Group
Bloomberg
Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych dała zielone światło dla podwójnego IPO Ant Group, na giełdach w Szanghaju i Hongkongu. Według nieoficjalnych informacji spółka celuje w wartość IPO na poziomie 35 mld USD, co oznacza największą ofertę publiczną w historii.

Ant Group pokonał ostateczną przeszkodę regulacyjną na drodze do IPO i uzyskał zgodę chińskich urzędników. Spółka przeprowadzi teraz roadshow i przedstawi ofertę inwestorom. Firma zamierza ogłosić cenę akcji 27 października.

Ant Group jest właścicielem chińskiej platformy płatności mobilnych i internetowych Alipay. Spółki przeprowadzi IPO równocześnie na szanghajskim rynku Star Market oraz na giełdzie w Hongkongu. Ant Group w pierwszej ofercie publicznej sprzeda 11 proc. wszystkich akcji. Wyemituje po 1,67 mld akcji dla inwestorów w Szanghaju i Hongkongu.

Chiński gigant finansowy należy w 33 proc. do Alibaby (właściciel m.in. serwisu Aliexpress) i jest kontrolowany przez założyciela Jacka Ma. Alibaba zamierza nabyć 730 mln akcji Ant Group, aby utrzymać dotychczasowy udział.

Ant Group opublikował również zaktualizowane dane finansowe za pierwsze dziewięć miesięcy 2020 r. Przychody wyniosły 118,19 mld juanów (17,73 mld USD), co oznacza wzrost o 42 proc. rok do roku. Miesięczna liczba aktywnych użytkowników aplikacji do płatności mobilnych Alipay wzrosła z 711 mln w czerwcu do 731 mln we wrześniu.

Debiut Ant Group będzie prawdopodobnie największym w historii. Analitycy spodziewają się, że wartość oferty może wynieść 35 mld USD. Dla porównania, największe IPO do tej pory przeprowadziło Saudi Aramco. Wartość oferty saudyjskiego giganta wyniosła około 29 mld USD.

Ant Group zamierza osiągnąć wycenę 280 mld USD - dowiedział się niedawno Bloomberg, powołują się na osoby związane ze sprawą. Wcześniej spółka celowała w 250 mld USD, jednak podwyższono pułap z uwagi na ogromny popyt.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA