fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Yellen nie pomogła Wall Street

Bloomberg
Nowojorska giełda zakończyła tydzień z mocno mieszanymi wynikami. Mimo początkowego optymizmy, na zakończeniu sesji dwa z głównych indeksów zamknęły się na minusie (S&P500 0,05 proc., a NASDAQ 1,01 proc.), trzeci - Dow Jones na lekkim plusie 0,70 proc.

Na początku sesji indeksy rosły, co zdaniem analityków wynikało z reakcji na wystąpienie szefowej Fed. Jednak w ciągu dnia optymizm inwestorów wyraźnie osłabł, mimo dobrych danych z amerykańskiej gospodarki. PKB w II kwartale zwiększył się o 3,9 proc., czyli nieco więcej niż wstępnie zakładano - 3,7 proc.

Rozczarowaniem okazały się odczyty wskaźnika PMI dla sektora usług, który spadł we wrześniu do 55,6 pkt., a także wskaźnika zaufania konsumentów, który zmniejszył się do 87,2 pkt z 91,90 w sierpniu. Analitycy oczekiwali jednak większego spadku.

Zyskiwały akcje Nike (8.89 proc.) po lepszych niż oczekiwano wynikach sprzedaży oraz akcje banków: Bank of America (2.19 proc.), JPMorgan (2.08 proc.), Citigroup (2.89 proc.), Wells Fargo (1.84 proc.).

Spadała wartość walorów m.in. Apple (0.25 proc.), Facebook (1.74 proc.), Pfizer (2.48 proc.).

Yellen: podniesienie stóp procentowych przed końcem roku

Prezes Fed-u Janet Yellen oświadczyła w czwartek, że Rezerwa Federalna najprawdopodobniej zacznie podnosić stopy procentowe jeszcze przed końcem roku. Taką decyzję uzależnia jednak od danych makroekonomicznych

Na Uniwersytecie Massachusetts prezes Fed-u powiedziała, że podwyżka stóp w tym roku wydaje się być odpowiednią decyzją.

Yellen twierdzi, że bank centralny będzie musiał rozpocząć zacieśnianie polityki monetarnej w odpowiednim czasie. Dodała, że opóźnianie tej decyzji może prowadzić do gwałtownych zaburzeń. - Najbardziej prawidłowa strategia to rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w odpowiednim momencie i stopniowo - powiedziała Yellen.

Najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się w październiku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA