fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zielony prąd wejdzie na giełdę

Adobe Stock
Ruszyły prace nad instrumentami, które umożliwią handlowanie energią elektryczną z odnawialnych źródeł na giełdzie.

Uruchomienie nowych rozwiązań dla handlu zieloną energią ma być efektem rozpoczętej właśnie współpracy między Towarową Giełdą Energii i Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Specjalny zespół roboczy do 30 czerwca 2021 r. stworzy koncepcję instrumentów giełdowych wspierających rozwój tzw. umów PPA (bezpośrednie umowy sprzedaży energii z OZE pomiędzy jej producentami a odbiorcami, np. zakładami przemysłowymi) oraz opracuje sposób ich wdrożenia. Współpraca zakłada także przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwoju innych usług promujących rozwój sektora OZE. Wyniki analiz zostaną przedstawione w drugiej połowie tego roku i będą konsultowane z branżą OZE oraz odbiorcami energii.

– OZE są przyszłością polskiej energetyki. Z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na zieloną energię oraz jej produkcja. Mając na uwadze tę tendencję, TGE chce oferować produkty na miarę trendów oraz zmian w technologiach wytwarzania energii. Zależy nam na stworzeniu rozwiązania, które będzie najbardziej efektywne w ramach wzmacniania mechanizmów rynkowych – zapowiada Piotr Listwoń, wiceprezes TGE. – Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się na poziomie regulacyjnym dodatkowe systemy wsparcia, w których dużą rolę będzie mogła odegrać giełda – dodał.

Przedstawiciele PSE deklarują z kolei, że zależy im na promowaniu OZE, w szczególności energetyki wiatrowej zarówno w ramach funkcjonującego aukcyjnego systemu wsparcia, jak również nowej formuły – kontraktów dwustronnych między sprzedawcą i odbiorcą zielonej energii. – Dostępność tych produktów na giełdzie zwiększy transparentność procesu obrotu energią z OZE, czego rynek bardzo potrzebuje, aby dalej się rozwijać – przekonuje Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Przeprowadzone w ubiegłym roku aukcje na sprzedaż prądu z odnawialnych źródeł pokazały, że energia wytworzona zarówno w farmach wiatrowych, jak i instalacjach fotowoltaicznych była konkurencyjna cenowo wobec średnich stawek, jakie obserwowaliśmy na TGE.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA