fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Ważna formacja na wykresie WIG20

Bloomberg
Środowa sesja na GPW zaczęła się neutralnie. Po 10 minutach handlu WIG20 spadał o 0,1 proc., mWIG40 rósł o 0,4 proc., a sWIG80 zyskiwał 0,1 proc. Wskaźnik dużych spółek testuje dziś istotne wsparcie.

Neutralne otwarcie środowej sesji na GPW to pokłosie nastrojów zagranicznych. Wczoraj na Wall Street doszło do lekkich zniżek - S&P500 stracił 0,6 proc., a Nasdaq Composite spadł o 0,1 proc. Dziś rano Azja była w fazie równoważenia sił popytu i podaży - Nikkei 225 zyskiwał 0,1 proc., a Hang Seng notował analogiczną stratę.

Warto dziś spojrzeć na wykres WIG20 z szerszej perspektywy. Indeks ma za sobą 4 spadkowe sesje z rzędu, które sprowadziły go do wrześniowego dołka 1657 pkt. Poranny test tego poziomu daje szanse na utworzenie formacji podwójnego dna, która dałaby silny argument AT za zamianą dominującej od sierpnia tendencji spadkowej. - Obecnie rozgrywana jest koncepcja podwójnego dna, które widoczne jest na wykresie WIG20 jednakże do powstania tej formacji wymagany jest powrót byków na warszawski parkiet. Wczorajsza przecena doprowadziła do pojawienia się marubozu bessy na wysokości kilkumiesięcznych minimów i jeżeli dzisiaj udałoby się wypchnąć ww. benchmark nad pułap 1685 punktów, wówczas lokalnie doszłoby do zmiany układu sił. Jak na razie dominuje sekwencja spadkowych świeczek, bez zamknięcia której przewagę mają niedźwiedzie a tym samym droga na południe w stronę niedomkniętych luk hossy pozostaje otwarta - tłumaczył w porannym komentarzu Piotr Neidek, analityk techniczny BM mBanku. W tym kontekście dzisiejsza sesja będzie bardzo istotna. Przerwanie spadkowej serii na podwyższonych obrotach miałoby pozytywny wydźwięk. Nie będzie jednak łatwo. Wczoraj najsłabszą branżą na GPW były banki, a dziś rano w trójce najsłabszych blue chips były Alior, mBank i Santander. Może pomoże kalendarium. Dziś m. in. wystąpienie szefowej EBC, produkcja przemysłowa w strefie euro i bilans płatniczy w Polsce. Istotne będzie też zachowanie zagranicy, w szczególności DAXa i indeksów z Wall Street.

Poza testem istotne wsparcia na WIG20, poranek przyniósł silne zmiany na wybranych podmiotach. Kurs akcji Allegro rósł o 6,2 proc. do 85 zł, a Mercator śrubował historyczny rekord o 8,8 proc. do 740 zł. Obie spółki były liderami obrotów, odpowiednio 95 mln zł i 57 mln zł. Na NewConnect mocno rosły Blirt i Mennica Skarbowa.

Poza rynkiem akcji panował rano relatywny spokój. Ropa WTI taniała o 0,7 proc. do 39,9 USD, a złoto drożało o 0,1 proc. do 1893 USD za uncję. Złoty stabilizował się wobec dolara i euro, a kurs EUR/USD spadał o 0,1 proc. do 1,1732 USD.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA