fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Wyłoniliśmy rynkowe Gwiazdy Roku 2020

fot. Anna Górajka
Podczas uroczystego Balu „Parkietu” wręczyliśmy pamiątkowe statuetki osobom, które mogą pozytywnie wyróżnić się na krajowym rynku finansowym.

Fundamenty rynku tworzą konkretni ludzie. Dobrze wykształceni, doświadczeni, pełni pasji i energii. Podczas piątkowego Balu „Parkietu” doceniliśmy osoby, które w 2020 r. mają szansę odegrać znaczącą rolę na krajowym rynku kapitałowym.

Zobacz też, jak relacjonowaliśmy Bal "Parkietu", minuta po minucie.

Spółki z perspektywami pod lupą

Wyróżniliśmy też dwa podmioty, przed którymi w 2020 r. są ciekawe perspektywy: Ciech oraz PKN Orlen. Uzasadnienie dla tej ostatniej spółki brzmi: „Sukces przejęcia Lotosu, Energii, a być może zainaugurowanie w 2020 roku innych transakcji dywersyfikujących działalność grupy”.

– Naszym nadrzędnym celem jest budowa silnego, multienergetycznego koncernu o ugruntowanej międzynarodowej pozycji, odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Będzie to korzystne dla naszych akcjonariuszy i klientów, a także wzmocni polską gospodarkę – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że dlatego tak istotne jest sfinalizowanie przejęcia Lotosu i akwizycja Energi.

– Równie ważna jest realizacja rozpoczętych już, kluczowych dla rozwoju koncernu inwestycji w strategicznych obszarach, m.in. petrochemii, rafinerii i energetyce, w tym niskoemisyjnej. Ten rok to także wzmacnianie pozycji i rozpoznawalności marki Orlen za granicą, zwłaszcza w kontekście stacji paliw należących do grupy. Proces cobrandingu wspieramy poprzez dalsze zaangażowanie w jedną z najpopularniejszych dyscyplin na świecie, czyli Formułę 1, jako sponsor tytularny zespołu Alfa Romeo Racing Orlen – mówi szef koncernu.

Z kolei Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu, przypomina o przyjęciu nowej struktury grupy, w ramach której każdy obszar biznesowy ma działać jako odrębna spółka zależna.

– Będziemy intensyfikować działania zmierzające do realizacji celów strategii dotyczących podnoszenia efektywności produkcji, poszerzania portfolio produktowego o wyroby specjalistyczne oraz doskonalenia procesów biznesowych na wszystkich poziomach – mówi szef Ciechu. W planach jest też kontynuacja kluczowych inwestycji. Jakich konkretnie?

– Mowa między innymi o flagowym projekcie budowy nowej warzelni soli w Niemczech oraz o stopniowej modernizacji naszej energetyki – wymienia prezes. Podkreśla, że ważnym elementem planów Ciechu jest też postawienie na kapitał ludzki.

Dobrzy zarządzający na wagę złota

W kategorii „menedżer” Gwiazdą Roku 2020 został m.in. Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

– GPW ma absolutnie kluczowe znaczenie dla losów polskiej gospodarki, mimo że jest niedużą organizacją. Cała grupa kapitałowa zatrudnia kilkaset osób, ale dzięki ich wysokim kompetencjom i ciężkiej pracy może sprostać kolejnym wyzwaniom i osiągać zamierzone cele. Od dwóch lat wspólnie realizujemy nasz ambitny plan rozwoju i dywersyfikacji. Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tak wyjątkowej instytucji na rynku kapitałowym – komentuje Dietl.

W kategorii „menedżer” na Gwiazdę Roku 2020 głosami kapituły została wybrana również Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu – spółki, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwijała, a w 2020 r. nie zamierza zwolnić tempa. Sroka była wcześniej prezesem KDPW. Rynek kapitałowy nadal jest jej bliski.

– Mam nadzieję, że dla Murapolu 2020 będzie rokiem powrotu na rynek kapitałowy. Jak każdy duży deweloper z ambicjami na dalszy dynamiczny wzrost, Murapol chce sięgać po zewnętrzne finansowanie z rynku kapitałowego, w formie emisji obligacji. Byliśmy jednym z pionierów Catalyst, przeprowadzając pierwszą emisję na tym rynku już prawie dziesięć lat temu – przypomina Sroka. Dodaje, że w sumie spółka wyemitowała poprzez Catalyst obligacje o wartości 180 mln zł. Wszystkie emisje zostały już wykupione. – Zamierzmy powrócić na Catalyst i znów dać okazję inwestorom do zarobienia razem z Murapolem – sygnalizuje przedstawicielka spółki. Murapol był przez ostatnie lata beneficjentem dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym. – Jesteśmy przekonani, że może się ona utrzymywać jeszcze przez dłuższy czas. Jako osoba związana z rynkiem kapitałowym mam nadzieję, że w 2020 r. dobra koniunktura zawita również na warszawską giełdę – podsumowuje Sroka.

Na Gwiazdę Roku 2020 – głosami czytelników – zostali wybrani też prezes PKN Orlen oraz Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Ankieta umieszczona na naszej stronie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Liczba oddanych głosów przekroczyła 24,5 tys. Obajtek i Borys uzyskali znaczącą przewagę nad pozostałymi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA