fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Giełdy z naszego regionu na celowniku kupujących

Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Atak na saudyjskie rafinerie nie zniechęcił inwestorów do zakupów akcji. Jego negatywny efekt okazał się krótkotrwały. Na celowniku kupujących znalazły się giełdy z naszego regionu.

Mimo chwilowej zadyszki warszawska giełda kontynuowała pozytywny trend. Pierwsza sesja nowego tygodnia zakończyła się prawie 0,8- proc. zwyżką indeksu WIG20, choć sam jej początek wcale nie zwiastował optymistycznego scenariusza. Wzrost niepewności na rynkach wynikał w dużej mierze z obaw związanych z możliwymi konsekwencjami sobotniego ataku na saudyjskie rafinerie. Pojawiła się realna groźba ataku odwetowego, co oznaczałoby wzrost napięcia geopolitycznego w tym regionie świata. Wywołało to panikę na rynku ropy naftowej, której notowania wystrzeliły o kilkanaście procent w górę. Reakcja giełd była jednak dużo bardziej stonowana.

Wprawdzie krajowe indeksy wystartowały pod kreską, ale w kolejnych godzinach handlu nastroje uległy poprawie i do głosu doszli kupujący, co pozwoliło szybko i sprawnie odrobić straty.
Popyt na polskie akcje wynikał w dużej mierze rezultatem ogólnej poprawy nastrojów wokół rynków wschodzących, którym zamieszanie na rynku ropy. Pozytywny trend można zauważyć nie tylko w Warszawie, ale także na innych parkietach z naszego regionu, gdzie chętnych do zakupów nie brakowało. Kolor zielony przeważał również na giełdach w Moskwie czy Budapeszcie. Równocześnie wyraźnie w tyle pozostały zachodnioeuropejskie parkiety, gdzie tym razem więcej do powiedzenia mieli sprzedający, choć zasięg spadków indeksów był ograniczony.

Z poprawy nastrojów na krajowym rynku akcji w największym stopniu skorzystali potentaci wchodzący w skład indeksu WIG20. Duży wkład w pozytywny wynik sesji miały drożejące walory PGE, wsparte piątkową publikacją wyników za II kwartał, które okazały się pozytywnym zaskoczeniem dla rynku. Kupujący byli tez bardzo aktywni na w papierach wybranych banków, wśród których pozytywnie wyróżniał się Alior. Na celowniku kupujących znalazły się też LPP, PGNiG i CD Projektu. Mniej szczęścia mieli posiadacze akcji KGHM, Dino i Play, które poddały się korekcie.

Akcje małych i średnich firm tym razem miały spore trudności z przekonaniem do siebie inwestorów. W efekcie większość spółek z szerokiego rynku zakończyła poniedziałkowe notowania pod kreską.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA